NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Założyciel Solidarności na Greenpoincie

Założyciel Solidarności na Greenpoincie

07.05.2013, godz. 02:00
Założyciel Solidarności na Greenpoincie
foto:

W niedzielę 5 maja wieczorem w audytorium szkoły Św. Stanisława Kostki na Greenpoincie odbyło się spotkanie z jednym z działaczy opozycji w PRL-u, współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu, Krzysztofem Wyszkowskim.

Spotkanie zorganizowane przez Klub Gazety Polskiej w Nowym Jorku i prowadzone przez jego przewodniczącego Janusza Sporka zgromadziło ponad 100-osobową publiczność. Krzysztof Wyszkowski jest byłym współpracownikiem Lecha Wałęsy, którego potem publicznie oskarżył o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa w latach 70. Od wielu lat między obydwoma działaczami toczy się kilka równoległych procesów sądowych. Nic więc dziwnego, że najwięcej pytań z sali dotyczyło właśnie osoby byłego prezydenta.

Krzysztof Wyszkowski opowiedział również szczegółowo, w jaki sposób Lech Wałęsa dostał się na teren Stoczni Gdańskiej. Opis ten otrzymał z pierwszej ręki od współpracownika Służby Bezpieczeństwa, byłego pracownika stoczni.

- Możliwe, że Wałęsa przypłynął motorówką w innym dniu, ale raczej nie 14 sierpnia - powiedział działacz.

Krzysztof Wyszkowski jest współtwórcą Wolnych Związków Zawodowych, autorem ich deklaracji założycielskiej oraz dziennikarzem i publicystą, między innymi "Tygodnika Solidarność" i "Gazety Polskiej".

autor: Marcin Żurawicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: