NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Z historią i z renomą

Z historią i z renomą

01.09.2013, godz. 02:00
jawa, dobre, bo polskie
foto:

Ja-wa Agency przy 144 Driggs Ave na Greenpoincie jest jedną z najdłużej działających polonijnych agencji w polskiej dzielnicy, gdyż istnieje nieprzerwanie od prawie ćwierćwiecza. Od 20 lat prowadzona jest przez panią Renatę Wiącek.

W Ja-wa Agency przybywający do Nowego Jorku Polacy mogą załatwić wiele spraw urzędowych, uzyskać notarialny podpis czy też wykupić wczasy lub wycieczkę. Takich miejsc w polskiej dzielnicy, w których załatwić można prawie wszystko, z roku na rok ubywa.

- Kiedy odkupowałam to miejsce od poprzednich właścicieli, był to naprawdę dobry biznes i pewna inwestycja - wspomina właścicielka, która, zanim zajęła się własnym biznesem, pracowała jako kosmetyczka w salonie na Manhattanie. Na początku lat 90. znacznie więcej Polaków przyjeżdżało do Stanów i każdy potrzebował pomocy. Wiele osób pierwsze kroki kierowało właśnie do agencji na Greenpoincie. Teraz oczywiście jest zupełnie inaczej i liczba klientów systematycznie maleje.

Przez parę pierwszych lat pani Renata prowadziła agencję wspólnie z koleżanką Ewą, a po jej wyjeździe już całkowicie samodzielnie. Jak zauważyła właścicielka, Greenpoint od kilku lat zmienia swoje oblicze, a wraz z nim zmieniają się również potrzeby przychodzących do agencji osób.

- Na samym początku więcej było spraw urzędowych czy też związanych z pomocą konsularną - wyjaśnia. Teraz z kolei bardzo dużo osób ubiega się na przykład o zasiłki dla bezrobotnych. Zmieniają się również sami klienci. Choć cały czas większość z nich stanowią Polacy, którzy często dopiero co przyjechali do Stanów i bez języka nie wiedzą jeszcze, jak poruszać się w gąszczu przepisów, to coraz częściej zjawiają się u nas również Amerykanie. Jednak z reguły są to osoby szukające drobnych usług, takich jak ksero, notariusz czy też wysłanie faksu.

W Ja-wa Agency oprócz wspomnianych wyżej usług można również rozliczyć podatki, uzyskać pomoc w tłumaczeniach i w otrzymaniu pełnomocnictw czy też wysłać pieniądze do kraju. Firma świadczy również usługi imigracyjne, takie jak między innymi sponsorowania rodzinne czy też przedłużanie Green Card. Agencja jest popularnym miejscem, z którego Polacy mieszkający na Greenpoincie bardzo chętnie wysyłają paczki do rodzin w kraju.

- Rzeczywiście jest to jedna z naszych głównych działalności i mamy wielu klientów, którzy regularnie korzystają z tej usługi - przyznaje właścicielka. Jest to nie tylko naszą zasługą, ale też firmy konkurencyjnej, która kilka lat temu otworzyła po drugiej stronie swoje biuro wysyłkowe. Rywalizując z nią, musieliśmy znacznie obniżyć ceny, o czym szybko dowiedzieli się wszyscy na Greenpoincie i zaczęli wysyłać od nas paczki. Kiedy konkurencja się zamknęła, to ich klienci również przeszli do nas - dodaje.

Jak przyznaje pani Renata, obecna działalność jej biznesu w przeważającej większości opiera się na stałych klientach.

Latami budowaliśmy zaufanie klientów i renomę naszej agencji - wyjaśnia. Klienci wiedzą, że zawsze mogą liczyć na naszą pomoc. Bardzo ważny jest też personel. Nasze pracownice są zawsze miłe, fachowe i uczynne. Nigdy nie ukrywaliśmy, że zależy nam na klientach i każdego z nich traktujemy bardzo indywidualnie. Mamy świadomość, że to właśnie dzięki nim nasza agencja mogła przetrwać i ciągle istnieje w sytuacji, kiedy wiele innych biznesów tego typu musiało zawiesić działalność - dodaje właścicielka.

Agencja JA-WA

144 Driggs Ave

Brooklyn, NY 11222

Tel. (718) 389 - 6540

Czynna: poniedziałek - piątek (10-7), sobota (10-5)

autor: Marcin Żurawicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: