NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Wygrałeś w loterii wizowej, sprawdź na co w szczególności uważać!

Wygrałeś w loterii wizowej, sprawdź na co w szczególności uważać!

06.05.2015, godz. 20:35
Marcin Muszyński
foto:

Marcin Muszynski, Esq. adwokat imigracyjny przestrzega Czytelników „Super Expressu” na co należy zwrócić uwagę, jeżeli uśmiechnęło się do nas szczęście w loterii wizowej.

Na co w szczególności powinny zwrócić uwagę osoby, które zostały wylosowane w programie Diversity Visa?
- Przypominam, że jedynym sposobem sprawdzenia, czy zostaliśmy wylosowani w loterii jest zalogowanie się na stronie internetowej loterii wizowej i podanie specjalnego kodu, naszego nazwiska oraz roku urodzenia. Przypominam ponadto, że Departament Stanu nie wysyła żadnych zawiadomień informujących nas o wygraniu zielonej karty. Jeżeli otrzymamy e-mail informujący nas o wygranej, na pewno jest to oszustwo.

Czego jeszcze się wystrzegać?
- Pamiętajmy, że wylosowanie zielonej karty nie daruje nam nielegalnego pobytu. Jeżeli jesteśmy w USA nielegalnie i nie jesteśmy objęci paragrafem 245(i) to nasza wygrana nic nam nie da. Inne przepisy obowiązują osoby, które kiedyś były na statusie F-1 lub J-1 (studenci) – takie osoby kwalifikują się na odbiór zielonej karty w Warszawie. Tego typu sprawy wymagają konsultacji z adwokatem imigracyjnym.

Czyli wylosowanie nie oznacza z marszu otrzymanie zielonej karty…

- Nie. Pamiętajmy, że co roku wylosowywanych jest więcej zielonych kart niż ustawowy limit. Każda osoba, która wylosuje zieloną kartę otrzyma również specjalny numer, który jest naszym numerem w kolejce. Co miesiąc Departament Stanu publikuje biuletyn wizowy, w którym zamieszczona jest informacja, kto może w danym miesiącu składać wniosek. Osoby, które wylosują ‘wysoki’ numer mają małe szanse na otrzymanie zielonej karty, gdyż zielone karty muszą być wydane do 30 września 2016 roku.

Jakie formalności należy spełnić żeby dalej przejść procedurę?
- Są dwie drogi ubiegania się o zieloną kartę na podstawie wygranej w loterii wizowej: przez ambasadę USA lub w Urzędzie Imigracyjnym na terenie USA. Aby otrzymać zieloną kartę przez ambasadę należy jak najszybciej wysłać elektronicznie wniosek DS-260. Ubiegając się o zieloną kartę na terenie USA (zakładając, że się kwalifikujemy) należy najpierw wysłać specjalną opłatę do Departamentu Stanu. Po otrzymaniu potwierdzenia uiszczonej opłaty, składamy aplikację o zieloną kartę do Urzędu Imigracyjnego, pod warunkiem, że nasza kolejka pojawiła się w biuletynie wizowym.
Rozmawiała katREDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: