NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Wybory w USA. Clinton czy Trump? Ameryka przed trudnym wyborem

Wybory w USA. Clinton czy Trump? Ameryka przed trudnym wyborem

07.11.2016, godz. 00:00
Hilary Clinton/Donald Trump
Hilary Clinton / Donald Trump foto:

Demokratka Hillary Clinton (69 l.) czy republikanin Donald Trump (70 l.)? To pytanie jakie zadają sobie nie tylko obywatele USA ale i cały świat. We wtorek sądny dzień. Miliony ruszą do swoich lokali wyborczych, by zadecydować, kto zastąpi Baracka Obamę w Białym Domu.

Najnowsze przedwyborcze sondaże pokazują, że różnica w poparciu dla obu kandydatów jest naprawdę niewielka. Każdy głos zatem się liczy! Wpływ na wynik wyborów może mieć nie tylko każdy z nas ale iróżne czynniki jak... pogoda. Potwierdzają to naukowcy. Stwierdzili właśnie, że  jeżeli spadnie deszcz, tto korzystniejsze dla Donalda Trumpa, z kolei słońce będzie sprzyjać Hillary Clinton. Jak będzie naprawdę? Przekonamy się wkrótce. Póki co synoptycy dla Nowego Jorku zapowiadają słoneczną pogodę, ale czy to faktycznie zadecyduje o naszym wyborze? Zapewne wielu wyborców, nie tylko w metropolii ale w całych Stanach, przywiązuje dużą wagę do programu wyborczego kandydatów.  Wiadomo, że później różnie wygląda z realizacją, niemniej, jest to istotna sprawa.

CO PROPONUJĄ:

Podatki

Clinton: podwyżki podatków dla najzamożniejszych i nowy próg dla zarabiających powyżej 5 milionów dolarów. W Stanach to 4 procent podatników. Podatek dla tej grupy miałby wynieść 43 procent.

Trump: proponuje ścięcie podatku od korporacji z 35 proc. do 15 proc., zniesienie podatku od spadku oraz obniżenie najwyższego progu podatkowego z 39 do 33 proc.

Imigracja

Clinton: popiera dekrety imigracyjne Baracka Obamy, obiecuje kompleksową reformę prawa imigracyjnego, która stworzy „ścieżkę do obywatelstwa”   Trump: zreformowanie przestarzałego systemu imigracyjnego, uszczelnienie granicy poprzez  wybudowanie muru, zwiększenie szeregów służb i patroli granicznych, deportowanie nielegalnych będących kryminalistami i stanowiących zagrożenie terrorystyczne

Współpraca gospodarcza

Clinton: sprzeciwia się Partnerstwu Transpacyficznemu, umowie regulującej zasady handlu w rejonie Azji i Pacyfiku, ma doprowadzić do zniesienia większości barier celnych i gospodarczych w regionie odpowiedzialnym za 40 procent wymiany handlowej na świecie.

Trump: zapowiada renegocjację międzynarodowych umów i zerwanie ich, jeżeli wynik negocjacji nie będzie satysfakcjonujący. Zapowiada także podniesienie ceł na towary z Chin. W ten sposób chce chronić amerykańską gospodarkę przed „nieuczciwą konkurencją”.

 

Idziemy głosować

Bord of Election in the City of New York informuje, że lokalne wyborcze będą otwarte od 6 rano do 9 wieczorem. Będą one ulokowane w różnych miejscach wszystkich pięciu dzielnic metropolii. Głosować mogą osoby zarejestrowane w  Bord of Election. Głos można oddać tylko w swoim okręgu (Election District/Assembly District (ED/AD), do jakiego należymy. Jeżeli nie jesteśmy tego pewni, gdzie znajduje się nasz lokal wyborczy możemy to sprawdzić na trzy sposoby:

1. Poprzez stronę Bord of Election (Online Poll Site Address Locator) https://nyc.pollsitelocator.com/search

2. Dzwoniąc pod numer 1.866.VOTE.NYC

3. Pisząc e-mail na adres vote@boe.nyc.ny.us zaznaczając w temacie „polling place” i dzielnicę gdzie mieszkamy

Ważne! Przychodząc do lokalu wyborczego należy mieć ze sobą ważny dokument tożsamości.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: