NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Wspaniałe wyróżnienia dla polonijnych uczniów! Biegli w ojczystej mowie

Wspaniałe wyróżnienia dla polonijnych uczniów! Biegli w ojczystej mowie

14.06.2014, godz. 19:18
Poza zdobywcami głównych nagród, wyróżnionych zostało aż 16 uczniów ze Stanów Zjednoczonych. Konkurs kierowany był do młodzieży polonijnej mieszkającej i uczącej się za granicami kraju. – Jego celem j
foto:

Polonijni uczniowie po raz kolejny udowodnili, że znakomicie posługują się językiem ojczystym. Wśród tegorocznych laureatów i wyróżnionych w międzynarodowym konkursie „Być Polakiem”, organizowanym przez fundację „Świat na Tak”, znalazła się spora grupa młodzieży z Nowego Jorku i innych stanów. Z pół tysiąca prac, które wpłynęły na konkurs z całego świata, wyłoniono 25 laureatów – wśród nich dwóch z nowojorskich szkół dokształcających: Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie, której dyrektorem jest Danuta Bronchard, a także Polskiej Szkoły Cyryla i Metodego (dyr. Dorota Andraka).

Poza zdobywcami głównych nagród, wyróżnionych zostało aż 16 uczniów ze Stanów Zjednoczonych.
Konkurs kierowany był do młodzieży polonijnej mieszkającej i uczącej się za granicami kraju. – Jego celem jest podtrzymanie tożsamości narodowej, postaw patriotycznych i społecznych młodych Polaków. Laureaci w nagrodę zostali zaproszeni do Polski na finałową galę, która odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie, a potem pojadą na obóz językowy – powiedziała Joanna Fabisiak, przewodnicząca komitetu organizacyjnego.
W konkursie udział wziąć mogły osoby w wieku od 9 do 25 lat. Wystarczyło napisać lub zrobić w formie multimedialnej pracę na jeden z wymienionych tematów: „Ballada o okaleczonym mieście – Powstanie Warszawskie 1944”, „Polskie drogi do wolności” lub „Polska moich marzeń”.
W Szkole im. Konopnickiej zorganizowano spotkanie z powstańcami warszawskimi, mieszkającymi w Nowym Jorku... Jak się okazało, spotkanie to przyniosło zamierzony rezultat. Jedna z uczennic Sylwia Radło (klasa VII) przeprowadziła wywiad z Mieczysławem Madejskim, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, weteranem II wojny światowej. Jej praca została wyróżniona przez komisję konkursową. Gratulujemy!
Agra foto arch.

Ramka
Zdobywcy nagród i wyróżnień z USA
Alex i Michał Borto, 10 i 12 lat
Kacper Cebula, 14 lat
Kalina Szkutnik, 15 lat
Nicole Biały, 11 lat
Monika Dziewa, 20 lat
Oliver Jedrezyk, 11 lat
Elżbieta Skorupski, 17 lat
Marta Drzał, 14 lat
Sylwia Radło, 14 lat
Daniel Starzec, 16 lat
Aleksandra Hubczak, 13 lat
Sumire Kierkosz-Ueno, 13 lat
Sebastian Chaber, 9 lat
Robert Ignatowicz, 13 lat
Wiktoria Krzak, 11 lat
Barbara Szynal, 16 lat
Julia Wiechowski, 12 lat

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: