NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Władze Nowego Jorku potwierdziły papieską procesję przez Central Park, w NYPD mobilizacja. Ma być bezpiecznie

Władze Nowego Jorku potwierdziły papieską procesję przez Central Park, w NYPD mobilizacja. Ma być bezpiecznie

02.09.2015, godz. 00:00
PAPIEŻ FRANCISZEK
PAPIEŻ FRANCISZEK foto:

Wielki papież w wielkim mieście. Już za nieco ponad trzy tygodnie do Nowego Jorku przybędzie papież Franciszek. To dzień, na który czekają miliony ludzi. Wierni chcący ujrzeć Ojca Świętego i uzyskać jego błogosławieństwo, imigranci, którzy dodatkowo upatrują w nim nadzieję, że wpłynie na polityków, by przeprowadzili reformę imigracyjną i policjanci i służby specjalne. Bo na ich barkach będzie spoczywać potężna odpowiedzialność, aby na czas papieskiej wizyty zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.

Wizyta Ojca Świętego w metropolii to olbrzymie wyzwanie dla nowojorskiej policji. Szef NYPD, Bill Bratton nazwał je wręcz „jednym z największych, jak nie największe”. To co sprawia, że kwestia bezpieczeństwa będzie bardzo istotna, to dodatkowo fakt, że pielgrzymka papieska zbiega się ze szczytem ONZ. Jak co roku do metropolii przebędą światowi liderzy, którym trzeba zapewnić bezpieczeństwo. Każdy nowojorczyk wie, że szczyt ONZ to prawdziwe utrapienie – zwłaszcza komunikacyjne – teraz jednak będzie o wiele gorzej z uwagi na wizytę papieża. 
Metropolia zamieni się w prawdziwą twierdzę, z pozamykanymi ulicami i zmianami w kursowaniu metra oraz autobusów. – Podczas normalnego szczytu jesteśmy cały czas w pełnej gotowości, a co dopiero teraz. Musimy mieć na uwadze, że jest niestety ciągle wiele grup, które zechciałyby wykorzystać ten moment do ataku. Dlatego teraz środki bezpieczeństwa będą ekstremalne – mówi John Miller, jeden z zastępców szefa NYPD.
Dodatkowym wyzwaniem dla policji będzie również zapewnienie ochrony setkom tysięcy wiernych, którzy pojawią się w Parku Centralnym na historycznej papieskiej procesji, która – jak potwierdziły we wtorek władze miasta – odbędzie się 25 września i przejedzie wzdłuż West Drive. Nowojorczycy będą mogli starać się o specjalne przepustki na tę okazję, które będą rozdane na zasadzie na drodze losowania. Zanim papież Franciszek przybędzie do Nowego Jorku, odwiedzi Waszyngton, gdzie spotka się m.in. z prezydentem Barackiem Obamą. Z kolei 24 września – jako pierwszy papież w historii – wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu. Jak donoszą agencje jednym z głównych tematów jego przemówienia mają być prawa człowieka i los imigrantów. Ojciec Święty ma zaapelować do sumień amerykańskich polityków, by w trosce o los, życie i godność drugiego człowieka przeprowadzili reformę prawa imigracyjnego. O poszanowanie praw imigrantów ma również nawoływać podczas przemówienia w ONZ.
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: