NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Wizy pracownicze to szansa dla wykształconych Polaków

Wizy pracownicze to szansa dla wykształconych Polaków

15.03.2013, godz. 00:00
Będzie łatwiej dostać wizę pracowniczą? - 3734
Będzie łatwiej dostać wizę pracowniczą? foto:

1 kwietnia to początek sezonu wiz pracowniczych H-1B. Aby taką otrzymać, wystarczy mieć wyższe wykształcenie, być w USA legalnie oraz dostać ofertę pracy na stanowisku specjalistycznym. Wiza pracownicza pozwala zapomnieć o kolejce po zieloną kartę oraz jest idealną alternatywą dla studentów przebywających w USA na statusie F-1.

- W tym roku można odnotować większe zainteresowanie wizami H-1B ze strony wykształconych ludzi mieszkających w Polsce oraz w innych krajach Europy. Stanowiska specjalistyczne w USA oferują częstokrotnie dużo korzystniejsze warunki niż podobne w Europie. Kto kwalifikuje się na wizę pracowniczą i jakie firmy potrzebują takich pracowników?

- Wizy pracownicze (H-1B) są przeznaczone dla osób pracujących w zawodach, które wymagają minimum wykształcenia wyższego (Bachelor's Degree) lub jego ekwiwalentu. W większości przypadków polski stopień licencjata kwalifikuje nas do takiej wizy. Ponadto mając nieukończone studia, brakujące lata można uzupełnić doświadczeniem zawodowym. Za każdy brakujący rok studiów należy wykazać 3 lata doświadczenia zawodowego. W praktyce prawie każdy rodzaj firmy potrzebuje osoby pracującej na stanowisku specjalistycznym i tym samym upoważnia do ubiegana się o wizę pracowniczą. Oczywiście musimy się kierować zdrowym rozsądkiem. Na przykład trzyosobowa firma budowlana raczej nie potrzebuje pełnoetatowego księgowego, ale firma księgowo-rachunkowa tych samych rozmiarów najprawdopodobniej się zakwalifikuje.

- Jakie są podstawowe warunki otrzymania wizy H-1B?

- Podstawowym warunkiem jest wykształcenie, jakie jest wymagane do wykonywania danego zawodu. Należy pamiętać, że w pierwszej kolejności rozpatrujemy wykształcenie, jakie jest wymagane do wykonywania danego zawodu, a w drugiej kolejności wykształcenie, jakie uzyskał imigrant. Przykłady zawodów kwalifikujących się do wiz pracowniczych to: księgowy, programista komputerowy, dietetyk, projektant mody, grafik komputerowy, dziennikarz, analityk marketingowy, farmaceuta. Drugim warunkiem otrzymania wizy pracowniczej jest ważna oferta pracy, w której pracodawca zobowiązuje się płacić pracownikowi odpowiednią stawkę. Prawo zezwala na ubieganie się o wizę pracowniczą dla osób pracujących na pół etatu. W odróżnieniu od sponsorowania na zieloną kartę pracodawca nie musi udowadniać braku wykwalifikowanych pracowników na sponsorowane stanowisko. Nie musimy zatem dawać kosztownych ogłoszeń do gazet. Wystarczy tylko udokumentować, że dane stanowisko wymaga wykształcenie wyższego oraz że takie wykształcenie uzyskała osoba sponsorowana.

- Kiedy można zacząć pracę?

- Wizy pracownicze są wydawane na początku każdego roku fiskalnego, czyli 1 października. Prawo imigracyjne zezwala ubiegać się o wizę pracowniczą od 1 kwietnia. Musimy pamiętać, że nawet jeśli nasz wniosek zostanie zatwierdzony przed 1 października, pracę możemy rozpocząć dopiero od 1 października.

Jak długo ważna jest wiza pracownicza?

- Wiza pracownicza jest ważna 3 lata z możliwością przedłużenia o kolejne 3 lata. Maksymalny okres przebywania na terenie USA na wizie pracowniczej to 6 lat. Aby ponownie ubiegać się o wizę pracowniczą po upływie 6 lat, należy na rok opuścić USA. Limit 6 lat nie dotyczy osób, które mają rozpoczęte sponsorowanie na zieloną kartę przez pracodawcę. W przypadku sponsorowania pracowniczego, jeśli od złożenia wniosku do Departamentu Pracy upłynął rok, wizę pracowniczą można dodatkowo przedłużać bez konieczności wyjazdu z USA. W praktyce oznacza to, że można przebywać na wizie pracowniczej aż do momentu uzyskania zielonej karty.

- Czy w tym czasie można zmienić pracodawcę?

- Pracownik pracujący na wizie pracowniczej nie jest uwiązany do swojego pracodawcy. Obecnie prawo imigracyjne zezwala przejść do innego pracodawcy, pod warunkiem że złożymy odpowiedni wniosek do urzędu imigracyjnego. Zaletą obecnie obowiązującego prawa jest to, iż nie musimy czekać na zatwierdzenie wniosku przez urząd imigracyjny, aby rozpocząć pracę u innego pracodawcy.

- Jakie koszty wiążą się z otrzymaniem wizy pracowniczej?

- Opłaty imigracyjne związane z wizami pracowniczymi są wysokie. Podstawowa aplikacja kosztuje 325 dolarów. Oprócz tego pracodawca jest zobowiązany zapłacić 500 dolarów na fundusz walki z oszustwami. Jeśli pracodawca zatrudnia ponad 25 pracowników, dodatkowa opłata imigracyjna wynosi 1500 dolarów. Pracodawcy zatrudniający 25 lub mniej pracowników płacą 750 dolarów. Istnieje również możliwość przyspieszonego rozpatrzenia naszego wniosku przez urząd imigracyjny. Jeśli zapłacimy dodatkowo 1225 dolarów, nasz wniosek zostanie rozpatrzony w 15 dni.

- Czy osoby przebywające w USA mogą się ubiegać o wizę pracowniczą?

- Tak. Osoby, które przebywają w USA, mogą zmienić swój obecny status na H-1B, ale warunkiem jest przebywanie tu legalnie do 1 października. Należy pamiętać, że wysłanie wniosku o status H-1B 1 kwietnia nie zmienia naszego statusu imigracyjnego. Przepis ten nie dotyczy jednak studentów na wizach F-1, którzy objęci są specjalnymi przepisami.

- Czy wielu Polaków występuje o takie wizy? W jakich zawodach są oni sponsorowani?

- W USA przebywa bardzo wielu młodych ludzi, którzy ukończyli studia wyższe w Polsce, i dużo takich osób ubiega się o wizy pracownicze. Jeśli chodzi o zawody, to przeważają informatycy, bo takich osób naprawdę w USA brakuje. Ponadto wiele osób znajduje zatrudnienie w mniejszych firmach polonijnych na stanowisku księgowego, specjalisty od marketingu lub architekta.

- Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o wizach pracowniczych?

- Musimy pamiętać, że prawo imigracyjne nakłada roczny limit wiz pracowniczych, które mog-ą być wydane w ciągu każdego roku fiskalnego. Limit ten wynosi 65 tys. wiz i z reguły bardzo szybko się wyczerpuje. Im lepsza sytuacja ekonomiczna USA, tym większe zapotrzebowanie na pracowników H-1B. Bardzo ważne jest, aby wystąpić o wizę H-1B już 1 kwietnia. To zwiększa szanse na jej uzyskanie.

Dodatkowe informacje na temat wiz pracowniczych można uzyskać, kontaktując się z kancelarią mec. Marcina Muszyńskiego pod numerem telefonu (718) 389-7580 (Greenpoint) lub (646) 669-9797 (Manhattan)

autor: Marcin Żurawicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: