NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Witaminy w tabletkach to strata pieniędzy

Witaminy w tabletkach to strata pieniędzy

21.12.2013, godz. 02:00
Witaminy, tabletki, leki
foto:

Kto z nas nie zażywa witamin, tym bardziej że za oknami szaleją wirusy i zarazki... Okazuje się jednak, że takie witaminy mogą nie uchronić nas przed dolegliwościami... Jak podaje "Annals of Internal Medicine", amerykańscy eksperci ogłosili, że zażywanie witamin i mikroelementów w tabletkach to... strata pieniędzy, ponieważ nie dają one specjalnych korzyści zdrowotnych, a co więcej, mogą być nawet szkodliwe!

Nad raportem pracowali eksperci panelu doradczego amerykańskiego rządu U.S. Preventive Services Task Force. Przeanalizowali oni 27 badań dotyczących suplementów diety. Na ich podstawie stwierdzili, że nie znaleźli żadnych dowodów na to, iż witaminy chronią przed takimi schorzeniami jak choroby serca czy nowotwory. Nie przedłużają życia i nie spowalniają również rozwoju demencji oraz innych chorób mózgu.

- Publikowane od wielu lat kolejne badania podważają jakiekolwiek zalety zdrowotne preparatów wielowitaminowych. Wiele osób woli jednak po nie sięgać, ponieważ wydaje się im, że ich dieta nie zapewnia odpowiedniej ilości składników pokarmowych - powiedział prof. Edgar Miller z Johns Hopkins University in Baltimore, jeden z autorów raportu. Dodatkowo naukowcy podkreślają, że w krajach uprzemysłowionych rzadko zdarzają się niedobory witamin.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: