NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Wielkie zwycięstwo gejów w USA

Wielkie zwycięstwo gejów w USA

27.06.2013, godz. 02:00
geje
foto:

To historyczny moment, na który z niecierpliwością czekały pary homoseksualne. W środę Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że małżeństwa homoseksualne powinny mieć takie same przywileje federalne, jak pary heteroseksualne.

Jak podaje NY1, stosunkiem głosów 5 do 4 unieważniono część zapisów przyjętej w 1996 r. Ustawy o obronie małżeństwa. Zakazywała ona władzom USA traktowania małżeństw homoseksualnych tak samo jak heteroseksualnych w sprawach podatkowych i przywilejów federalnych. Większość sędziów uznała, że odmawianie parom gejów i lesbijek tych przywilejów narusza konstytucyjną zasadę równości obywateli wobec prawa.

Jak podaje NBC News, z orzeczenia sądu zadowolona jest też przewodnicząca rady miasta Christine Quinn (46 l.), która ubiega się o fotel burmistrza Nowego Jorku w nadchodzących wyborach.

"Ustawodawstwo ma zastosowanie do każdego modelu rodziny, w tym mojego i mojej życiowej partnerki" - napisała w oświadczeniu Christine Quinn, która w ubiegłym roku poślubiła Kim Catullo. Przed ślubem panie były razem 11 lat. Decyzja Sądu Najwyższego dotyczy par homoseksualnych z 12 stanów, gdzie małżeństwa gejów i lesbijek są legalne.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: