NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Wielkie wyróżnienia na wielkim balu

Wielkie wyróżnienia na wielkim balu

01.05.2015, godz. 23:27
80. Bal Fundacji Kościuszkowskiej
Polonia, Nowy Jork, Fundacja Kościuszkowska, Waldorf Astoria foto:

Odbywający się w Waldorf Astoria na Manhattanie 80. Bal Fundacji Kościuszkowskiej , był okazja do wręczenia nagród osobom szczególnie zasłużonym dla promocji Polski i polskiej kultury w USA.

Doroczny Bal Fundacji Kościuszkowskiej, która w tym roku celebruje 90-lecie swojego powstania, to jeden z najstarszych i najbardziej eleganckich polskich balów w Stanach Zjednoczonych. Każdorazowo impreza, mająca uroczystą i barwną oprawę, gromadzi polonijną elitę: przedsiębiorców, dyplomatów, przedstawicieli, artystów i przedstawicieli licznych organizacji. Bal odbył się pod patronatem Pierwszej Damy RP Anny Komorowskiej.
Na wstępie, zebranych gości powitał dr John S. Micgiel, prezes Fundacji Kościuszkowskiej. W tym roku wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: przybyły z Polski reżyser i scenarzysta Juliusz Machulski, Bogusław Winid - Ambasador Polski w ONZ, Ed Pawlowski, burmistrz Allentown w Pensylwanii obecnie kandydujący do senatu USA. Władze polskie reprezentowała Urszula Gacek, Konsul Generalna RP w Nowym Jorku. W imprezie wzięła również udział konsul Sabina Klimek - radca handlowy i kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Podczas balu władze fundacji nagrodziły osoby szczególnie zasłużone dla promocji Polski i polskiej kultury w USA. Medal of Recognition otrzymał Juliusz Machulski, polski reżyser, twórca takich filmów jak Vabank, czy też Seksmisja. Pioneer Award przyznana została Wandzie Senko,  która od wielu lat zajmuje się promocją polskiej sztuki, kultury i nauki, natomiast Spirit of the Kosciusko Foundation Award odebrali Zbigniew Darzynkiewicz - dyrektor Brander Cancer Research Institute przy New York Medical College, a także Sigmund A. Rolat - filantrop, kolekcjoner sztuki i biznesmen od lat zaangażowany w działalność fundacji. Jednym z najważniejszych momentów imprezy była tradycyjna prezentacja debiutantek, którymi w tym roku były: Alexandra Marion Baker, Barbara Anna Baker, Christina Lee Baker oraz Natalie Claire Kolasa. W trakcie balu goście mogli podziwiać taneczne umiejętności artystów z Polish American Folk Dance Company, którzy ubrani w staropolskie stroje, zaprosili wszystkich obecnych do tradycyjnego poloneza.
Tekst i zdjęcia Marcin Żurawicz

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: