NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Wielka manifestacja polskości na Manhattanie czyli 79. Parada Pułaskiego. Nowy Jork na Biało-Czerwono!

Wielka manifestacja polskości na Manhattanie czyli 79. Parada Pułaskiego. Nowy Jork na Biało-Czerwono!

03.10.2016, godz. 00:00
Nowy Jork, Polonia, Parada Pułaskiego 2016,  manifestacja polskości
Nowy Jork, Polonia, Parada Pułaskiego 2016,  manifestacja polskości foto:

Polski hymn, znane dźwięki, kolorowe stroje, biało-czerwone flagi... Piąta Aleja już po raz 79. należała do Polaków, którzy z dumą przemaszerowali w Paradzie Pułaskiego. Mimo braku słońca i zachmurzonego nieba, humory dopisywały, tak wśród maszerujących jak i obserwujących paradę. Wśród kontyngentów prezentujących się Piątą Aleją nie zabrakło „Super Expressu USA” jako największej polonijnej gazety.

Jak co roku, zanim przemarsz pocztów sztandarowych nowojorskiej policji i straży pożarnej rozpoczął Paradę, przed znajdującą się przy New York Public Library trybuną główną odbywały się różne programy artystyczno-taneczne nawiązujące do polskiej kultury. Tam też chlebem i solą powitano Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego, czyli doktor Donnę M. Koch-Kapturski oraz innych zaszczytnych gości: Annę Marię Anders (córkę generała Władysława Andersa), Stanisława Karczewskiego (marszałka Senatu Rzeczpospolitej Polskiej), którzy wkroczyli tam tradycyjnym polonezem. Z amerykańskich gości zaszczycili nas swoją obecnością nowojorscy politycy z Waszyngtonu: senator Charles Schumer i kongresmenka Carolyn Maloney. Jak zawsze były przemówienia wychwalające Polskę i Polaków mieszkających w Stanach. – Jestem bardzo dumny, że w Nowym Jorku jest tylu Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy swoją kulturą, wartościami i ciężką pracą sprawiają, że to miasto jest lepsze – powiedział senator Schumer. Po krótkich przemówieniach, kolejno najbardziej reprezentacyjną nowojorską aleją prezentowały się polonijne instytucje i organizacje. Nie zabrakło i naszej, „Super Expresowej” platformy. Choć atmosfera panująca na Paradzie była bardzo patriotyczna i wesoła, to jednak – w ocenie uczestników – pogoda nieco odstraszyła obserwatorów.
Tradycyjnie przed Paradą Pułaskiego Polonia uczestniczyła w uroczystej mszy w Katedrze Świętego Patryka, którą koncelebrował Jego Ekscelencja Andrzej Jerzy Zglejszewski, biskup pomocniczy Diecezji Rockville Centre. Po niej Polonusi mogli spotkać się na wspólnym śniadaniu w 3 West Club na 51st Street.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: