NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Więcej mieszkań ze stabilizowanym czynszem

Więcej mieszkań ze stabilizowanym czynszem

04.06.2015, godz. 00:00
rent, mieszkanie do wynajęcia
foto:

W metropolii zwiększyła się liczba apartamentów ze stabilizowanym czynszem (rent-stabilized). Z raportu przygotowanego przez Rent Guidelines Board – czyli radę decydująca m.in. o wysokościach podwyżek opat za mieszkania – wynika, że przez dwa lata przybyło ich 1256.

Choć to dobra wiadomość, to jednak zdaniem adwokatów i działaczy na rzecz łatwiejszego dostępu do tańszych mieszkań, to ciągle zdecydowanie za mało. Ich zdaniem ustawodawcy w Albany powinni zrobić więcej, aby w Nowym Jorku przybyło apartamentów, w których czynsze nie są ustalane na zasadach jakimi rządzi się wolny rynek.

Apelują również po raz kolejny, aby stanowi politycy jak najszybciej przedłużyli przepisy, na mocy których działają i istnieją w mieście apartamenty, w których czynsz jest kontrolowany przez specjalną radę. Te regulacje wygasają bowiem już 15 czerwca. Bez ich przedłużenia może się okazać, że tanie mieszkania staną się z dnia na dzień tak drogie, że wielu osób nie będzie na nie stać.

Jak przypomina „amNewYork”, zgodnie ze stanowymi przepisami, apartamenty ze stabilizowanym czynszem mogą znajdować się w budynkach/kamienicach (ale nie kondominiach czy tzw. co-op), które zostały wybudowane pomiędzy 1947 a 1974 rokiem lub też ich właściciel otrzymał specjalne ulgi podatkowe w zamian za oferowanie tańszych mieszkań. Czynsz w takich mieszkaniach nie może przekraczać 2500 miesięcznie a roczny dochód najemcy nie może być wyższy niż 200 tys. dol.
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: