NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy W piątek ostatnia polska msza w Port Chester

W piątek ostatnia polska msza w Port Chester

30.07.2015, godz. 00:00
Port Chester
foto:

Likwidują polonijną parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa. To smutna wiadomość dla polonijnych parafian z Port Chester w hrabstwie Westchester. W piątek w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa (Sacred Heart of Jesus Parish) odprawiona zostanie po raz ostatni msza w języku polskim, a parafia przestaje istnieć.

–  To bardzo przygnębiająca chwila dla nas, polonijnych wiernych, którzy mogli spotkać się na polskojęzycznej mszy, W piątek o 7 wieczorem zrobimy to po raz ostatni – mówi „SE” pan Andrzej, jeden z parafian.
Likwidacja ustanowionej w 1917 roku polskiej mszy dla imigrantów z Polski i wieloetnicznej parafii to decyzja Archidiecezji Nowojorskiej. – Kościół został kupiony przez polonijnych imigrantów. Był to kawałek naszej ojczyzny na amerykańskiej ziemi. Przykro, że pozbawiono nas możliwości utrzymania parafii – dodaje Andrzej. Przy parafii funkcjonowała również Polska Szkoła Dokształcająca im. Wisławy Szymborskiej. Jak czytamy na stronie internetowej szkoły „w związku ze zmianami w parafiach katolickich, Polska Szkoła w Port Chester przeprowadza się do Byram”. Przypomnijmy,  New York Archdiocese już rok temu zapowiedziała, że planuje zamknąć 14 procent swoich kościołów. Z kolei pięćdziesiąt parafii – w samej metropolii i w Hudson Valley – zostanie ze sobą połączonych. Archidiecezja nowojorska obejmuje Manhattan, Staten Island i Bronx oraz większość powiatu Westchester.

Foto. dzięki uprzejmości pana Andrzeja z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: