NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy W metropolii trwają uroczystości z okazji wybuchu Powstania Warszawskiego Polonia w hołdzie Powstańcom

W metropolii trwają uroczystości z okazji wybuchu Powstania Warszawskiego Polonia w hołdzie Powstańcom

04.08.2014, godz. 05:00
klub seniora, polonia
foto:

O bohaterach pamięta się zawsze! Placy żyjący w Nowym Jorku wiedzą to doskonale. Przez cały weekend – i w kolejnych nadchodzących dniach – Polonia oddaje hołd Powstańcom walczącym za wolność Polski.

W całej metropolii odbyły się uroczystości upamiętniające heroiczną walkę bohateró. W czasie weekendowych uroczystości, Polonia spotkała się m.in. w Centrum Polsko-Słowiańskim, gdzie Klub Seniora Krakus przygotował specjalny program artystyczny. Wszystko rozpoczęło się punktualnie o 11 przed południem, dokładnie 70 lat od wybicia rozpoczynającej Powstanie „Godziny W”. Zabrzmiały dźwięki syren i na minutę w audytorium zaległa cisza. Po chwili rozpoczęła się uroczysta akademia ku czci Powstańców, którą poprowadzili wspólnie Stanisława Krzyś i Stefan Rysak. Podczas uroczystości obecni byli również przedstawiciele amerykańskich władz oraz mieszkańcy Greenpointu. Wśród gości specjalnych pojawili się: Katarzyna Padło – wicekonsul z wydziału prawnego i opieki konsularnej, Joseph Lentol – poseł stanowy, Frank Milewski – prezes KPA, a także przedstawiciele Rady Dyrektorów CP-S. W trakcie uroczystości odbył się także wernisaż wystawy, na której zgromadzono archiwalne zdjęcia, plakaty, obrazy i różnego rodzaju grafiki tematycznie związane z Powstaniem. Uroczystego przecięcia biało-czerwonej wstęgi dokonała konsul Padło wraz z posłem stanowym Josephem Lentolem. Ekspozycję tą przygotowali seniorzy: Stefan Rysak, Stefania Cieszyński, Dana Leszczyński oraz Marta Piaskowska. Wystawę będzie można oglądać przez kolejne dwa tygodnie.


Jedna z najbardziej wyczekiwanych uroczystości weekendu to odsłonięcie muralu upamiętniającego Powstanie Warszawskie na jednej ze ścian Polskiego Domu Narodowego Warsaw na Greenpoincie. Jego autorem jest Rafał Pisarczyk. Dzieło przedstawia bohaterów sierpnia 1944 roku, których drugim domem stały się Stany Zjednoczone. Projekt powstania muralu sfinansowało Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Głównym pomysłodawcą muralu jest Grzegorz Fryc, wiceprezydent Pangea Network.

MŻ, opol
Foto: Marcin Żurawicz

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: