NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy W hołdzie profesorowi

W hołdzie profesorowi

26.11.2013, godz. 14:21
W hołdzie profesorowi
foto:

W Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie oddano hołd profesorowi Wacławowi Jędrzejewiczowi, jednemu z założycieli Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

Podczas uroczystego wieczoru prezes Instytutu dr Magdalena Kapuścińska została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP. Przybyłych gości przywitała konsul generalna Ewa Junczyk-Ziomecka. - Instytut zakładany przez prof. Jędrzejewicza nie tylko przetrwał, pamiętamy przecież, że w tym roku obchodził swoje 70-lecie, nie tylko prężnie się rozwija, przyciągając wielu badaczy najnowszej historii Polski, ale przez lata swojej konsekwentnej działalności wpisał się na stałe w polonijną mapę Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych - podkreśliła konsul. - Dzisiejszy Instytut jest jednym z najmocniejszych ośrodków na mapie polonijnej wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Posiada nie tylko cenne pamiątki przeszłości, ale potrafi się szybko modernizować i w nowoczesny sposób te pamiątki i dokumenty udostępniać zainteresowanym. Ponadto potrafi zgromadzić wokół siebie duże grono wolontariuszy i swoją działalnością angażuje oraz wychowuje kolejne pokolenia młodzieży polonijnej - dodała Ewa Junczyk-Ziomecka.

Podczas spotkania dyrektor wykonawcza Instytutu dr Iwona Korga nakreśliła biografię prof. Jędrzejewicza. Przedstawiła też książkę profesora pt. "Rola Józefa Piłsudskiego w odbudowie i umacnianiu Państwa Polskiego", która jest edycją skryptu wykładów z 1983 roku i została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Piłsudskiego w Ameryce w 2013 r. (na podstawie informacji Konsulatu)

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: