NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy W Ferguson znów strzelają. Teraz do policjantów

W Ferguson znów strzelają. Teraz do policjantów

12.03.2015, godz. 23:11
 Ferguson
foto:

Ferguson – tę nazwę, po zastrzeleniu przez policjanta nastoletniego Afroamerykaniena – poznał cały świat. Jego śmierć wywołała falę protestów w całych Stanach. Teraz Ferguson znów trafia na czołówki mediów. Ale ofiarami są policjanci.

Jak podaje „Daily News”, przed siedzibą Ferguson Police Department's, odbywał się protest. Na ulicę wyszło ponad 70 demonstrantów po tym jak w środę ogłoszono dymisję szefa policji w Ferguson Thomasa Jacksona. To wynik raportu Departamentu Sprawiedliwości, który zarzucił policji w Ferguson dyskryminowanie Afroamerykanów z pobudek rasistowskich. Zalecił także gruntowną reorganizację policji w tym mieście, a także zreformowanie lokalnych sądów, którym również zarzuca uprzedzenia rasowe. Po opublikowaniu raportu stanowisko stracił także burmistrz Ferguson John Shaw.

Mieszkańcy pod komisariatem skanowali „Rasizm tu żyje”. W pewnym momencie protest przybrał jednak dramatyczny wymiar - z tłumu padły strzały, które raniły dwóch pilnujących porządku funkcjonariuszy policji. – Jeden z policjantów został postrzelony w twarz, a drugi w ramię. Obaj w stanie ciężkim zostali przewiezieni do szpitala – mówi Jon Bemar z lokalnej policji. Według lekarzy, rany nie zagrażają ich życiu. Policja w Ferguson nie zidentyfikował jeszcze podejrzanego, obecnie trwają poszukiwania sprawcy.

Przypomnijmy: niespokojnie na ulicach Ferguson jest od od sierpnia ub. r., kiedy to policjant Darren Wilson zastrzelił nieuzbrojonego czarnoskórego 18-latka Michaela Browna. W listopadzie ława przysięgłych uznała, że nie ma podstaw by oskarżyć Wilsona. Wówczas w mieście wybuchły zamieszki, a Ferguson na wiele tygodni stało się sceną gwałtownych protestów Afroamerykanów, którzy stanowią większość jego mieszkańców.
Opol

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: