NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Uwaga! Sprawdzą wizy studenckie! DHS boi się ataku terrorystycznego

Uwaga! Sprawdzą wizy studenckie! DHS boi się ataku terrorystycznego

17.09.2014, godz. 13:32
Wiza studenci USA
foto: dreamstime

Tysiące osób przebywających w USA na wizach studenckich może wkrótce otrzymać wezwanie od władz imigracyjnych, by potwierdziły fakt kontynuowania nauki i adres zamieszkania. Powód? Zagrożenie atakiem terrorystycznym, które w ostatnim czasie stało się bardziej realne niż kiedykolwiek od czasów 11 września 2001 r.

Posiadanie wizy studenckiej zawsze było i jest do tej pory jednym z lepszych sposobów na utrzymanie legalnego pobytu w Stanach. Wiele osób przyjeżdża tutaj od razu do uczelni posiadając promesę wizową uzyskaną w kraju pochodzenia po przedstawieniu dokumentów poświadczających przyjęcie do szkoły i zapłatę za naukę w USA. Inni – w tym bardzo duża grupa Polaków – po przyjeździe do Stanów na wizie turystycznej, nie mając szans na jej przedłużenie, zapisują się do szkoły i zmieniają status z turystycznego na studencki.

Oczywiście ma on swoje obostrzenia i - aby go zachować - trzeba spełnić określone warunki. Jednym z nich jest faktyczne podjęcie nauki w pełnym wymiarze godzin.

W praktyce formalności związane z uzyskaniem wizy studenckiej były stosunkowo proste. A wielokrotnie zdarzało się, że i samo studiowanie było raczej przykrywką. Co więcej, na wizie tego typu student mógł  pracować określoną liczbę godzin – choć powinna być to praca na kampusie, związana z kierunkiem studiów, często działo się jednak inaczej…

Wszystko to zmienił atak terrorystyczny z 11 września 2001 roku. Ponieważ część zamachowców była – wedle wiz - studentami, Departament Bezpieczeństwa Kraju (Department of Homeland Security – DHS), który przejął kontrolę nad Urzędem Imigracyjnym, wziął pod lupę wszystkich zagranicznych studentów, zwłaszcza tych z krajów tzw. dużego ryzyka.

Przez pierwsze lata po ataku na WTC, polityka władz imigracyjnych była bardzo restrykcyjna, ale z czasem znów się to rozluźniło. W dużej mierze na życzenie samych uczelni, które cierpiały finansowo z powodu utraty zagranicznych studentów…

Teraz, w obliczu kolejnego zagrożenia ze strony islamskich terrorystów, urzędnicy DHS i Urzędu Imigracyjnego postanowili wziąć pod lupę zagranicznych studentów. Jak donosi ABC News, już pierwsze raporty są zatrważające - tylko w ostatnim roku blisko 60 tysięcy imigrantów przekroczyło termin pobytu określony wizę studencką. Spośród tej grupy, w przypadku sześciu tysięcy osób, władze federalne nie są w stanie ustalić ich miejsca pobytu. Po prostu zniknęli bez śladu. Co więcej, są to cudzoziemcy z krajów będących na liście wrogich Stanom Zjednoczonym. W związku z tym zlecono zaostrzenie programu wizowego dla studentów i bliższe przyjrzenie się cudzoziemcom uczącym się w Stanach.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: