NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy USA: Wielki Brat zbiera informacje o naszych rozmowach

USA: Wielki Brat zbiera informacje o naszych rozmowach

08.06.2013, godz. 02:00
Komórka
foto: Brak agencji

To szokujące! Według informacji brytyjskiego "Guardiana", potwierdzonych przez m.in. "Washington Post", amerykański wywiad od wielu miesięcy monitoruje i zbiera informacje o połączeniach telefonicznych ponad stu milionów Amerykanów!

"Washington Post" opublikował na swoich stronach kopię wydanego w kwietniu tajnego rozporządzenia sądowego, które umożliwia Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (National Security Agency - NSA) zbieranie danych o rozmowach milionów klientów firmy Verizon, jednego z największych operatorów telefonii komórkowej w Stanach. Prestiżowy dziennik zwraca uwagę, że oznacza to, iż administracja Baracka Obamy (51 l.) kontynuuje praktyki stosowane przez administrację George'a W. Busha, za którego prezydentury wprowadzono Patriot Act, umożliwiający - w uzasadnionych przypadkach - inwigilowanie obywateli.

Informacje o zbieraniu danych o prywatnych rozmowach Amerykanów natychmiast wywołały falę oburzenia. Zarówno ze strony obrońców swobód obywatelskich, jak i nawet niektórych polityków, którzy uważają, że jest to rażące łamanie praw obywateli i to bez wyraźnego uzasadnienia.

Tymczasem James Clapper, szef wywiadu (National Intelligence), twierdzi, że agencja nie robi nic, czego nie musiałaby robić dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Stanów. Dodał też, że sensacje w gazetach mogą tylko narazić wszystkich na niebezpieczeństwo.

Również przewodniczący senackiej większości Harry Ried zaapelował o spokój i o powstrzymanie się ze zbyt pochopnym wyciąganiem wniosków. A przewodniczący Komisji ds. Wywiadu w Izbie Reprezentantów, kongresman Mike Rogers, przypomniał, że zbieranie informacji o rozmowach telefonicznych autoryzowane przez Patriot Act pozwoliło kilka razy zapobiec atakom, które mogłyby okazać się tragiczne w skutkach. Zdaniem jednego z byłych wysoko postawionych agentów wywiadu obywatel, który nie robi nic, co mogłoby stanowić zagrożenie dla innych ludzi i bezpieczeństwa narodowego, nie musi się niczego bać.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: