NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy USA. Najpotężniejsze opady deszczu od dziesięciu lat. Ulewy zatapiają Kalifornię

USA. Najpotężniejsze opady deszczu od dziesięciu lat. Ulewy zatapiają Kalifornię

13.01.2017, godz. 00:00
powódź, żywioł
powódź, żywioł foto:

Przez Kalifornię przechodzą gwałtowne burze z wichurami, którym – według synoptyków – towarzyszą najbardziej obfite opady deszczu od dekady. Spowodowały one liczne powodzie i rozległe zniszczenia. Z podobnie gwałtownym żywiołem boryka się sąsiednia Nevada, gdzie ogłoszono już nawet stan wyjątkowy.

W wyniku obfitych opadów deszczu bardzo podniósł się stan wód od rzeki Yuba w Kalifornii do rzeki Truckee w Nevadzie i w znajdujących się między nimi różnymi kanałami. Wody przelały się z koryt i pozalewały rozległe obszary. Służby ratunkowe ewakuowały mieszkańców setek pozalewanych domów.  Zniszczeniu uległo wiele aut, które zostały albo zalane wodą lub zmiażdżone powalonymi wichurami drzewami.
Intensywne deszcze przyczyniły się też do powstawania osuwisk, które utrudniały jazdę na głównych drogach. Zablokowana została m.in. California State Route 1, leżąca nad Pacyfikiem i międzystanowa droga nr 80. Żywioł zniszczył też słynną atrakcję turystyczną w Kalifornii - ogromną sekwoje, w której w 1880 roku wydrążono tunel..

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: