NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Urzędnicy „grają w Domino”

Urzędnicy „grają w Domino”

29.12.2013, godz. 02:00
Urzędnicy „grają w Domino”
Domino, Domino Sugar Factory, Greenpoint foto:

Charakterystyczny gmach Domino Sugar Factory powinien zachować swój wygląd. Co więcej – najlepiej, żeby wyglądał... jeszcze starzej – takiego zdania są członkowie komisji do spraw zachowania historycznej zabudowy miasta (Landmarks Preservation Commission).

Znajdujący się na Williamsburgu, tuż obok Greenpointu, budynek został zakupiony przez firmę deweloperską Two Trees i jest częścią jednego z kilku wielkich projektów, w ramach którego na nabrzeżu Brooklynu powstanie kilkanaście wieżowców. Niedawno informowaliśmy, że mimo protestów mieszkańców polskiej dzielnicy, Rada Miejska dała zielone światło pracom budowlanym. Drugim projektem – dużo bardziej kontrowersyjnym, gdyż zakłada nawet 40-piętrowe apartamentowce – jest Greenpoint Landing.
Choć Domino Sugar Project nie przewiduje aż tak wysokich budynków, to jednak teraz zainteresowali się nim członkowie Landmarks Preservation Commission... Wprawdzie nie mają oni mocy, aby powstrzymać budowę, ale mogą apelować do dewelopera, aby zachował wygląd nstarej zabudowy. Ich zdaniem, nowy projekt całkowicie niszczy charakter budynku i nie będzie pasować do okolicy.
– Nowe budynki, jakie mają być częścią tego kompleksu, nie interesują nas tak bardzo, jak ten stary po fabryce cukru. To jest historyczny gmach i powinno się zachować jego ceglaną fasadę – powiedziała Elisabeth DeBourbon, rzeczniczka Landmark Preservation Commission. – Jesteśmy zadowoleni, że budynek nie będzie stał bezużytecznie i nie będzie się niszczył. Wewnątrz może być nowocześnie, to nam nie przeszkadza, ale chcemy, by na zewnątrz pozostał taki, jaki jest, a nawet może wyglądać jeszcze starzej – dodała.
Przedstawiciele Two Trees powiedzieli, że wezmą pod uwagę sugestie komisji i o tym, jaką ostatecznie decyzję podejmą, dowiemy się zapewne wkrótce (na początek 2014 roku zaplanowano już specjalne spotkanie w tej sprawie).
Przypomnijmy, że w kompleksie Domino, oprócz samego gmachu po fabryce cukru, który zostanie zaadaptowany na przestrzeń handlowo-biurowo-mieszkaniową, będzie jeszcze pięć wieżowców i park.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: