NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Uroczystości odbywają się m.in. w Nowym Jorku i New Jersey. Polonia celebruje Święto Niepodległości

Uroczystości odbywają się m.in. w Nowym Jorku i New Jersey. Polonia celebruje Święto Niepodległości

10.11.2013, godz. 20:16
Rafał Olbiński
foto:

Polacy mieszkający w Stanach doskonale pamiętają o narodowych świętach... W poniedziałek przypada 95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji już od kilku dni w Nowym Jorku i okolicach odbywają się uroczyste obchody.
W piątek wieczorem w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie miały miejsce podniosłe uroczystości. Konsul Ewa Junczyk-Ziomecka wręczyła odznaczenia za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, jak również uhonorowała działaczy „Solidarności” walczących o wolność i Zesłańców Sybiru. To wyjątkowe spotkanie uświetnił recital Edyty Kulczak.

Także podczas piątkowego wieczoru w Konsulacie RP wręczono statuetki „Wybitny Polak w USA”. Tytułem tym uhonorowani zostali wyłonieni przez komisję laureaci: Zofia Kłopotowska, Oskar Kowalski oraz pośmiertnie ś.p. Wojciech Inglot. Ale nie tylko oni. – Rafał Olbiński, który jest laureatem w dziedzinie kultury, przebywa obecnie w Polsce i nie mógł uczestniczyć w nowojorskiej ceremonii. Dlatego statuetka została mu wręczona przez prezesa Krzysztofa Przybyła w warszawskim biurze Fundacji „Teraz Polska” – poinformował Gregory Fryc, executive vice president Pangea Alliance. – Statuetka „Wybitnego Polaka” w dziedzinie nauki poleci natomiast do Colorado, gdzie uroczyście zostanie wręczona dr. Janowi Krasoniowi podczas obchodów Święta Niepodległości w Denver. Dr Krasoń nie mógł przylecieć do Nowego Jorku ze względu na swój stan zdrowia – przekazał także Gregory Fryc.

W środę, 13 listopada (o godz. 12:30), polskie Narodowe Święto Niepodległości celebrowane będzie także m.in. w Hackensack, NJ. Władze powiatu Bergen, na czele z county executive Kathleen A. Donovan, zapowiadają uroczyste podniesienie polskiej flagi. Ceremonia będzie miała miejsce przy One Bergen County Plaza w Hackensack (za Bergen County Administration Building). To już drugie tak szczególne uhonorowanie polskiej flagi, organizowane przez władze powiatu Bergen z okazji Święta Niepodległości Polski; pierwsze odbyło się w ubiegłym roku.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: