NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Uroczystość upamiętniająca Polaków ratujących Żydów w nowojorskim konsulacie

Uroczystość upamiętniająca Polaków ratujących Żydów w nowojorskim konsulacie

23.03.2016, godz. 00:00
Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata
Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata foto:

W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się uroczystość upamiętniająca Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z okazji otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Muzeum powstało we wsi Markowa na Podkarpaciu, gdzie 24 marca 1944 roku Niemcy zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywającą ich katolicką rodzinę: Józefa Ulmę wraz z będącą w ostatnim miesiącu ciąży żoną Wiktorią oraz szóstkę ich dzieci.
Celem powstania i działalności Muzeum jest upamiętnienie Polaków, którzy ryzykując życiem własnym i własnych rodzin, angażowali się w niesienie pomocy Żydom, podczas niemieckiej okupacji. Warto wspomnieć, że Polska była jedynym krajem pod okupacją niemiecką, w którym za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Pomimo tego, wśród odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem, najwięcej jest właśnie Polaków.
Gościem specjalnym poniedziałkowej uroczystości była Jeannie Opdyke Smith, córka Ireny Gut Opdyke, polskiej katoliczki, bohaterki, która z narażeniem życia uratowała w czasie wojny dwunastu Żydów. Jej historia stała się kanwą sztuki teatralnej pt. „Irena’s Vow”, wystawionej w 2009 r. przy współpracy z Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku na Broadwayu. Jeannie Opdyke Smith była również obecna 17 marca na otwarciu Muzeum  w Markowej. W konsulacie natomiast niezwykle ciekawie opowiedziała obecnym poruszającą historię życia swojej matki i uratowanych przez nią Żydów.
Podczas uroczystości zebrani goście mieli okazję podziwiać wystawę pt. "Samarytanie z Markowej". Odbyła się również filmowa prezentacja muzealnej ekspozycji.


REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: