NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Upał nie daje żyć

Upał nie daje żyć

21.07.2017, godz. 00:00
upał, słońce
foto:

Nowojorczycy zmagają się z falą upałów, która nie odpuszcza od początku tygodnia i - jak wynika z prognoz synoptyków AccuWeather - dalej będzie trzymać. Władze miasta ogłosiły Heat Advisory & Air Quality Alert. Apelują, by unikać przebywania pod gołym niebem, gdy słońce jest najsilniejsze, a osoby starsze, które często nie mają klimatyzatorów, zapraszają do centrów chłodzenia, tzw. cooling centers.

Upałom towarzyszy wysoka wilgotność, która sprawia, że odczuwalne temperatury są o wiele wyższe niż te na termometrach. W czwartek według meteorologów mieliśmy najgorętszy dzień tego lata. Termometry pokazywały nawet 95 F (35 C), ale z uwagi na wilgoć odczuwalna temperatura sięgała nawet 103 F (39 C). Po zapowiadanych nocnych burzach, w piątek dalej ma być gorąco i duszno. Według prognoz termometry mają pokazywać ponad 90 F (około 32 C). Wilgoć też nam nie odpuści. Od soboty temperatury przez następny cały tydzień będą oscylować wokół 90 F.

Władze miasta uruchomiły już w pięciu dzielnicach tzw. cooling centers. Znajdują się one w bibliotekach, ośrodkach dla osób starszych i na publicznych osiedlach mieszkaniowych. Polonijni seniorzy znajdą miłą ochłodę m.in. w budynku Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie. Informacje o poozostałych lokalizacjach można uzyskać, dzwoniąc na miejską infolinię 311 lub na stronie nyc.gov/beattheheat. Młodsze osoby mogą szukać ulgi na miejskich plażach i publicznych basenach, jak np. McCarren Park Pool na Greenpoicie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: