NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy United Solo z Nowego Jorku do Warszawy. Festiwal z drugą edycją

United Solo z Nowego Jorku do Warszawy. Festiwal z drugą edycją

12.04.2014, godz. 18:36
United Solo z Nowego Jorku do Warszawy.  Festiwal z drugą edycją
foto:

Festiwal monodramu United Solo Europe zainauguruje w maju swoją drugą edycję w warszawskim Teatrze Syrena. Festiwal otworzy Fiona Shaw (na zdjęciach), aktorka znana na świecie z filmów o Harrym Potterze, odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego i dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Laurence'a Oliviera.

– United Solo Europe rozpocznie się 27 maja i potrwa do końca miesiąca. Na scenie zagrają artyści z Finlandii, Szwecji, Polski, Stanów Zjednoczonych i Włoch. W programie zaplanowano m.in. występ LynnMarie Rink, aktorki i wokalistki pięciokrotnie nominowanej do Grammy, a także przedstawienie współtworzone przez broadwayowskiego reżysera Austina Pendletona. Program prezentowany w Warszawie jest wspólnym przedsięwzięciem stołecznego Teatru Syrena i największego festiwalu monodramu na świecie United Solo w Nowym Jorku – powiedział Marcin Lipinski, communications representative United Solo.


Fiona Shaw zyskała uznanie międzynarodowej publiczności rolą Petunii Dursley w serii filmów o Harrym Potterze, a także jako Marnie Stonebrook z serialu „Czysta krew”. Wielokrotnie występowała na deskach prestiżowych scen, takich jak brytyjski National Theatre czy Royal Shakespeare Company. Zasłynęła również rolami w monodramach: „The Waste Land” na podstawie poezji T. S. Eliota, wystawionym w Liberty Theatre w Nowym Jorku, za który otrzymała Drama Desk Award; a ostatnio - także na Broadwayu w spektaklu „The Testament of Mary”.

Wiosną tego roku przedstawienie to jest wystawiane w największym centrum sztuki scenicznej Europy, londyńskim teatrze Barbican. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie teatru solowego Fiona Shaw otrzymała nagrodę specjalną United Solo, którą odebrała w ubiegłym roku na ceremonii festiwalu w nowojorskim Teatrze Row.
foto arch. United Solo

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: