NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Uczelnie też chcą szybkiej amnestii

Uczelnie też chcą szybkiej amnestii

08.03.2013, godz. 02:00
Barack Obama
foto:

Ameryka potrzebuje zdolnych, wykształconych imigrantów - szczególnie tych, którzy zdobyli tutaj dyplomy! Do tego, by mogli tu pozostać, konieczna jest jednak reforma prawa imigracyjnego. O jak najszybsze jej wprowadzenie apelują szefowie trzech prestiżowych uczelni. Aby ich głos był jeszcze głośniej słyszany na Kapitolu, wysłali list do 1200 swoich kolegów z prośbą o włączenie się do apelu - donosi "Washington Times".

- Kształcimy u siebie wspaniałe umysły, świetnych specjalistów i ekspertów z dziedzin ścisłych. Tylko że przy obecnej polityce i obowiązujących przepisach prawa imigracyjnego po wypuszczeniu ich z dyplomem nie dajemy im szansy na pozostanie tutaj lub bardzo ją utrudniamy. Dlatego apelujemy do polityków w Waszyngtonie, aby jak najszybciej zreformowali obecne prawo imigracyjne i przyjęli taką reformę, która pozwoli szybko i sprawnie zalegalizować pobyt absolwentów naszych uczelni - to część listu, pod którym podpisali się David J. Skorton z Cornell, Michael M. Crow z Arizona State oraz Eduardo J. PadrĚn z Miami Dade.

Ich zdaniem ustawa imigracyjna powinna zawierać zapis, który pozwoli bardzo szybko zalegalizować pobyt imigrantom, którzy przyjechali do USA jako małe dzieci ze swoimi rodzicami i przez ich decyzję zostali nielegalnymi imigrantami.

- Wielokrotnie ci ludzie nawet nie wiedzieli przez większość życia, że nie mają legalnego statusu. Dowiedzieli się o tym, starając się o pożyczkę na naukę. Ta grupa imigrantów powinna mieć nieco łatwiejszą drogę, by uzyskać zieloną kartę, a potem obywatelstwo niż pozostali imigranci z 11-milionowej grupy - napisali profesorowie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: