NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Uczciliśmy ofiary Smoleńska

Uczciliśmy ofiary Smoleńska

12.04.2013, godz. 02:00
Uczciliśmy ofiary Smoleńska
foto:

Tak jak rodacy w kraju na Krakowskim Przedmieściu, tak i Polonia w Nowym Jorku uczciła rocznicę jednej z największych narodowych tragedii w historii. W środę wieczorem wspominaliśmy ofiary katastrofy smoleńskiej podczas uroczystej mszy świętej w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie.

Obchody tego tragicznego wydarzenia zgromadziły około 200 osób. Przy ołtarzu wartę honorową pełniły poczty sztandarowe Ligi Morskiej, a w widocznym miejscu ustawiono płaskorzeźbę z kamieni podarowaną Klubowi "Gazety Polskiej" (tygodnika wydawanego w Polsce) przez Antoniego Pełkę z New Britain. Płaskorzeźba zawiera 96 kamieni, tyle, ile było ofiar katastrofy, a dwa największe kamienie, biały i brązowy, zostały podpisane Lech i Maria, imionami pary prezydenckiej.

W nabożeństwie wzięła udział konsul generalna RP w Nowym Jorku Ewa Junczyk -Ziomecka. Obecny był także Janusz Sporek, przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" w Nowym Jorku i współorganizator obchodów, oraz Frank Milewski, przewodniczący nowojorskiego oddziału Kongresu Polonii Amerykańskiej.

W trakcie mszy odczytano apel poległych i modlono się za dusze tragicznie zmarłych. Homilię wygłosił ksiądz Marek Sobczak, proboszcz parafii. Po mszy odbyła się krótka, ale wzruszająca akademia z udziałem polonijnych harcerzy, którzy deklamowali wiersze, a także zaintonowali patriotyczne pieśni. Ze słowami pieśni "Boże coś Polskę" zamyśleni wierni opuszczali świątynię. Wiele osób miało łzy w oczach.

Uroczystość zorganizowały parafia św. Stanisława Kostki i Klub "Gazety Polskiej" w Nowym Jorku.

autor: Marcin Żurawicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: