NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Tysiące wiz dla pracowników sezonowych

Tysiące wiz dla pracowników sezonowych

19.07.2017, godz. 00:00
Tysiące wiz pracowników sezonowych
Tysiące wiz pracowników sezonowych foto:

Administracja Donalda Trumpa (71 l.) przygotowała przepisy, które pozwolą na wydanie tysięcy tymczasowych wiz dla pracowników sezonowych. Chodzi głównie o prace na plantacjach, uprawach i różnych hodowlach. Decyzja zapadła w dniu, kiedy prezydent ogłosił tydzień "Made In America" promujący amerykańską produkcję i zatrudnienie Amerykanów.

Mimo zaostrzonej polityki imigracyjnej, wzmożonym łapankom ICE i deportacjom nieudokumentowanych oraz powszechnej atmosferze niechęci wobec "obcych", realia same weryfikują działania. Amerykańscy rolnicy, farmerzy i hodowcy od dawna alarmowali, że brakuje im rąk do pracy i produkcja jest zagrożona. Bazują na pracy rąk imigrantów, często nielegalnych, a obecna nagonka sprawiła, że zaczęli oni porzucać miejsca pracy w obawie przed ICE i deportacją.

Zdaje się, że administracja wysłuchała apelu i zdała sobie sprawę z ryzyka wzrostu cen jabłek, sera czy mleka, bowiem zgodziła się na zwiększenie puli wiz dla niewykwalifikowanych pracowników H-2B o dodatkowe 15 tysięcy. Tym samym wyniosłaby ona na rok fiskalny ponad 70 tysięcy. Ogłaszając decyzję, szef Departamentu Bezpieczeństwa Kraju (DHS), który od 9/11 koordynuje wszystkie kwestie związane z imigracją, przyznał, że "nie ma wystarczająco dużo Amerykanów, którzy zechcieliby wykonywać pewne rodzaje pracy, a brak pracowników oznacza wielkie straty dla amerykańskich hodowców".

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: