NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Tyrali po 70 godzin i nie dostawali nadgodzin

Tyrali po 70 godzin i nie dostawali nadgodzin

02.11.2015, godz. 00:00
dolary, portfel, dolary w portfelu
dolary, portfel, dolary w portfelu foto:

Grupa 35 pracowników zatrudnionych w jednym ze sklepów zależących do Eli Zabar'a pozwała pracodawcę. Powód? Z dokumentów złożonych w sądzie wynika, że właściciel zmuszał ich do katorżniczej pracy nawet po 70 godzin w tygodniu nie płacąc za to żadnych nadgodzin. A gdy się domagali należnych im pieniędzy, groził, że ich zwolni.

60-letni Zoric Zvonko pracował w znajdującej się na Upper East Side piekarni Eli's Bread aż 20 lat. Mężczyzna pracował dziennie od 4 rano po 12-14 godzin, a płacone miał za osiem. Musiał załadowywać ciężarówkę i rozwozić pieczywo oraz inne produkty spożywcze.
Czasami musiał wykonać kilkanaście kursów. Bardzo często jego 5-dniowy tydzień pracy trwał 70 godzinach. W końcu nie dał już rady i zwolnił się, ale teraz domaga się zapłaty za wszystkie nadgodziny.
Podobnie jak i 34 innych dostawców zatrudnionych przez Zabar'a, którzy dołączyli się do pozwu. W czasie śledztwa adwokaci pracowników zebrali wiele dowodów przeciwko pracodawcy. Z ich ustaleń wynika też, że wielokrotnie wykorzystywał on fakt, że kierowcy są cudzoziemcami i nie mają edukacji. A wiedząc, że mają rodziny na utrzymaniu groził im, że ich zwolni jeżeli nie będą pracować tyle godzin ile im każe.
Eli Zabar ma sieć popularnych sklepów na Manhattanie,m.in. Eli's Bread, Eli's Essentials, Eli's Table, Eli's List, Eli's Market oraz E.A.T.


REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: