NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Tych filmów nie możesz przegapić!

Tych filmów nie możesz przegapić!

29.04.2015, godz. 00:00
Hanna Kosińska Hartowicz
foto:

Już w piątek startuje 11. edycja New York Polish Film Festival. Podczas tegorocznego festiwalu będzie można zobaczyć dobre polskie filmy i spotkać się osobiście z twórcami i aktorami. Pokazy filmów odbędą się w Anthology Film Archives na Manhattanie.

- Przyjedzie do nas Magdalena Różańska (główna rola w filmie „Miranda”), która w ubiegłym roku zdobyła na NYPFF nagrodę za rolę w filmie „Dziewczyna z szafy”. Wybiera się, również na festiwal (ale nie jest to jeszcze potwierdzone) wybitny polski aktor Andrzej Chyra, który zagrał w filmie „Carte Blanche”. Będą też realizatorzy filmu dokumentalnego „Solidarność według kobiet” - Marta Dzido i Piotr Śliwowski, a także reżyser filmu dokumentalnego „Paderewski” - Waldemar Dąbrowski – opowiada nam Hanna Kosińska Hartowicz, dyrektorka NYPFF.
Podczas festiwalu nie można przegapić filmu „Bogowie” o prof. Zbigniewie Relidze. Film ten wyreżyserowany przez Łukasza Palkowskiego zdobył w zeszłym roku Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni, a także otrzymał główną nagrodę filmową „Polskie Orły”.
- Warto zwrócić uwagę na ostatni, kontrowersyjny film Krzysztofa Zanussiego „Obce ciało” z trzema znanymi aktorkami: Agnieszką Grochowską, Agatą Buzek i Weroniką Rosati. Dla starszych i młodzieży mamy fantastycznie zrekonstruowany i pięknie „odmłodzony” po 40 latach od premiery film „Potop Redivivus” Jerzego Hoffmana. Młodzież do 14 lat, która towarzyszyć będzie dorosłym, zapraszamy na pokaz tego filmu bezpłatnie, bo chcemy żeby miała szansę zobaczyć na dużym ekranie film, który przed laty pobił wszystkie rekordy oglądalności – dodaje Hartowicz.
Podczas festiwalu pokazane zostaną także dwa filmy w reżyserii zmarłego niedawno Krzysztofa Krauze „ Mój Nikifor” oraz „Papusza”.
- Będzie można zobaczyć również gorzką komedię w reżyserii Jerzego Stuhra „Obywatel”, w której reżyser zagrał wraz z synem Maciejem. Obaj znakomici! - zaprasza Hartowicz.
Podczas tegorocznego festiwalu czeka na widzów również niespodzianka.
- W niedzielę odbędzie się pierwszy w Nowym Jorku pokaz filmu „Aktorka” poświęconego Elżbiecie Czyżewskiej, która przez wiele lat bywała na festiwalowych pokazach. Jego twórcy - reżyserka Kinga Dębska i producent - spotkają się z publicznością – zaprasza Hartowicz.
Cały program festiwalowy i bilety na stronie internetowej www.nypff.com.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: