NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Ty też możesz był liderem polonijnym

Ty też możesz był liderem polonijnym

25.04.2015, godz. 17:33
 Fundacja Szkoła Liderów
foto:

To dość niezwykła szkoła, z niezwykłymi zajęciami, uczniami i profesorami… Fundacja Szkoła Liderów zaprasza do składania aplikacji, by wziąć udział bezpłatnie w zajęciach Szkoły Liderów Polonijnych Ameryki Północnej. Rekrutacja trwa do 24 maja. Magdalena Mazur, członek zarządu i kierownik programów międzynarodowych szkoły opowiada o tym niezwykłym pomyśle.

Kto wpadł na pomysł Fundacji Szkoły Liderów Polonijnych?
- Szkoła Liderów powstała latem 1994 roku z inicjatywy profesora Uniwersytetu Oxfordzkiego Zbigniewa Pełczyńskiego. W lutym 1997 roku powstało Stowarzyszenie Szkoła Liderów. W dniu 22 maja 2014 roku została zarejestrowana Fundacja Szkoła Liderów, powołana przez Szkołę Liderów i Zbigniewa Pełczyńskiego.

Z jakim celem?
- Naszą misją jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez kształcenie i wspieranie liderów działających w sferze publicznej w organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządu terytorialnego i partiach politycznych. W naszych programach uczestniczą osoby z różnych opcji politycznych i społecznych. Dziś, po 20 latach działalności, nasi absolwenci zasiadają w europarlamencie, parlamencie i rządzie RP, organach wielu samorządów terytorialnych, kierują setkami organizacji i inicjatyw społecznych w ponad 40 krajach na całym świecie. W 2009 roku, z inicjatywy Profesora Pełczyńskiego, który sam jest przedstawicielem Polonii brytyjskiej, założyliśmy Szkołę Liderów Polonijnych – program mający na celu wspieranie kompetencji liderskich, sieciowanie i wzmacnianie więzi z Polską, młodych i aktywnych przedstawicieli środowisk polonijnych i polskich za granicą. Nasza polonijna sieć Absolwencka obejmuje ponad 400 osób z 36 krajów.

Do kogo w szczególności adresujecie program Szkoły Liderów Polonijnych Ameryki Północnej?
- Do osób w wieku 20-40 lat, które maja pochodzenie polskie lub działają na rzecz środowisk polskich, mieszkają ma terenie USA i Kanady oraz aktywnie działają w swoich społecznościach. Nie mamy określonego przepisu na lidera polonijnego, szukamy ludzi, którzy mają pomysł na to, jak ulepszać rzeczywistość, w której żyją i nie boją się podjąć działań w tym kierunku. Wśród naszych uczestników mieliśmy działaczy organizacji polonijnych, studenckich i młodych profesjonalistów, ludzi kultury i edukacji, dziennikarzy, naukowców, pracowników administracji państwowych, związkowców, harcerzy, pracowników polskich placówek dyplomatycznych, kandydatów w wyborach samorządowych – szukamy ludzi z wizją, pasją i doświadczeniem w działaniu.

Ile osób z Nowego Jorku wzięło udział do tej pory w projekcie?
- Z całych Stanów 48 osób, z czego około 12 osób mieszkało w Nowym Jorku bądź okolicach. Działalność naszych absolwentów zyskuje uznanie nie tylko w ich społecznościach, np. w zeszłym roku 11 naszych absolwentów, zostało zaproszonych do Polski w Dniu Polonii i Polaków za Granicą, by otrzymać odznaczenia państwowe z rąk Prezydenta RP.

Na czym polegają zajęcia? 
- Program każdego szkolenia realizowanego w ramach Szkoły Liderów Polonijnych jest tworzony indywidualnie, w oparciu o informacje zamieszczone w zgłoszeniach wybranych kandydatów. Stałym elementem szkół organizowanych w Polsce są warsztaty praktyczne, poświęcone rozwojowi kompetencji liderskich, umiejętności wystąpień publicznych i debatowania, organizujemy spotkania z przedstawicielami instytucji i organizacji zajmujących się współpracą z Polonią, wykłady z ekspertami, wizyty studyjne do różnych miast Polski, w ramach, których uczestnicy maja okazję zobaczyć jak funkcjonuje współczesna Polska. Dotychczas uczestnicy poszczególnych edycji mieli okazję zwiedzić m.in. Kraków, Gdańsk, Toruń, Łódź, Lublin czy Poznań.

Kto je prowadzi?
- Nasze warsztaty prowadzone są przed doświadczonych trenerów z budowanego od 20 lat zespołu Szkoły Liderów. Jeśli chodzi o wykładowców i gości, jest to bardzo zróżnicowana grupa, zapraszamy polskich polityków, działaczy społecznych i kulturalnych, ekspertów, inspirujące jednostki – dotychczas podczas SLP gościliśmy m.in. prezydenta Lecha Wałęsę, marszałka Bogdana Borusewicza, prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz, kardynała Stanisława Dziwisza czy ministra Radosława Sikorskiego.
Rozmawiała Agnieszka Granatowska

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: