NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Tłuszcz na cenzurowanym

Tłuszcz na cenzurowanym

09.11.2013, godz. 12:00
michael bloomberg
foto:

Kiedy kilka lat temu burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg wprowadził zakaz używania w restauracjach i innych punktach garmażeryjnych tzw. tłuszczów trans, niektórzy mocno się oburzali. Argumentowali, że próbuje się zbyt mocno ingerować w upodobania nowojorczyków. A teraz to samo robi amerykański rząd! - donosi Fox News.

Federalna Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration - FDA) planuje wprowadzić zakaz używania trans fat, czyli niezdrowych tłuszczów z grupy nienasyconych, zarówno w przetworzonej żywności, jak i w restauracjach. Zakaz obowiązywałby na terenie całych Stanów. - Tłuszcze trans są bardzo niezdrowe, a skutki jego jedzenia wręcz zabójcze dla zdrowia. Dzięki temu zakazowi uda się nam zapobiec co najmniej 20 tysiącom zawałów i 7 tysiącom zgonów rocznie - mówi Margaret Hamburg, szefowa FDA. Naukowcy i lekarze twierdzą, że tłuszcze trans podnoszą poziom tzw. złego cholesterolu w organizmie. To z kolei zwiększa zachorowalność na choroby sercowe. Potwierdzają to wieloletnie badania i dlatego też - jeszcze przed ogłoszeniem planów FDA - wiele stanów i miast wprowadziło już zakazy używania niezdrowych tłuszczów. Zrobił to również Michael Bloomberg, a słuszność jego decyzji bardzo szybko potwierdziły liczby - nowojorskie szpitale odnotowały wyraźny spadek zachorowań na serce oraz zawałów i zgonów nimi wywołanych.

- Widzę, że administracja w Waszyngtonie wzięła ze mnie przykład - żartował na konferencji prasowej Bloomberg. - A tak na poważnie to uważam, że jest to bardzo mądra decyzja. Uratuje życie tysiącom ludzi, a także pozwoli zaoszczędzić pieniądze związane z leczeniem chorób serca - dodał burmistrz, który zresztą zostanie zapamiętany również z wielu innych zakazów i ograniczeń, jak chociażby palenia w biurach, barach, restauracjach, na plażach czy w parkach, a także m.in. z ograniczenia sprzedaży napojów gazowanych w wielkich opakowaniach.

Teraz propozycja FDA będzie poddawana przez 60 dni debacie publicznej. Jeżeli spotka się z pozytywnym przyjęciem, to stosowanie tłuszczów trans zostanie zakazane. I będzie ich można używać wyłącznie za zgodą odpowiednich władz.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: