NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Trwa remont pomnika polskiego króla w Central Parku. Jagiełło w konserwacji

Trwa remont pomnika polskiego króla w Central Parku. Jagiełło w konserwacji

16.07.2016, godz. 00:00
Pomnik króla Jagiełło, Central Park
Pomnik króla Jagiełło, Central Park foto:

W miniony wtorek, pracownicy Central Park Concervancy spotkali się z przedstawicielami organizacji polonijnych przy pomniku polskiego króla Władysława Jagiełły w Central Parku. Monument obecnie poddawany jest renowacji, a konserwatorzy poinformowali obecnych o postępie prac.

Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Konserwatorzy wyjaśnili zebranym, w jaki sposób przeprowadzana odnowa obiektu, a w szczególności jego najbardziej zniszczonej części, czyli mocowania pomnika do cokołu. Zgodnie z podanymi informacjami monument wróci na swoje miejsce z końcem października, najpóźniej na początku listopada.
W spotkaniu zorganizowanym przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Central Park Concervancy uczestniczyli: Marie Warsh - Director of Preservation (CPC), Matt Reiley - Associate Director of Conservation (CPC), Teofil Lachowicz - Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Marta Pawlaczek - Greenpoint. Przemiany, Agnieszka Granatowska - Centrum Polsko-Słowiańskie, Andrzej Worwa - Kongres Polonii Amerykańskiej oddział Long Island, Kasia Buczkowska - Instytut Kultury Polskiej oraz Jan Latus - Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Wśród gości zaproszonych przez Instytut Kultury Polskiej znalazł się również znany rzeźbiarz Andrzej Pityński.
Ustawiony w 1945 roku, pomnik króla Władysława Jagiełły w Central Parku jest jednym z najważniejszych polskich symboli na Manhattanie. Monument nie był restaurowany od blisko 30 lat. Całkowity koszt remontu pomnika zamknie się w kwocie 300 tys. dol.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: