Trump oszukał Polaków w sprawie wiz

2017-03-06 1:00

Eurodeputowani chcą, aby Komisja Europejska wprowadziła wizy dla obywateli amerykańskich przyjeżdżających do krajów UE. Przekonują, że chodzi równe traktowanie obu stron, a Waszyngton nadal wymaga wiz od mieszkańców Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Polski i Rumunii. W czasie kampanii wyborczej Donald Trump (71 l.) obiecywał zniesienie wiz dla Polaków w ciągu dwóch tygodni. Nie dość, że prezydent USA nie dotrzymał słowa, to jeszcze zaostrzył kłopotliwą procedurę wizową.

Eurodeputowani chcą, aby Komisja Europejska wprowadziła wizy dla obywateli amerykańskich przyjeżdżających do krajów UE. Przekonują, że chodzi równe traktowanie obu stron, a Waszyngton nadal wymaga wiz od mieszkańców Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Polski i Rumunii. W czasie kampanii wyborczej Donald Trump (71 l.) obiecywał zniesienie wiz dla Polaków w ciągu dwóch tygodni. Nie dość, że pzydent USA nie dotrzymał słowa, to jeszcze zaostrzył kłopotliwą procedurę wizową.

W UE istnieje mechanizm wzajemności wizowej. Polega on na tym, że Komisja Europejska powiadamia państwo spoza UE o stwierdzeniu braku wzajemności wizowej i żąda jej wprowadzenia. Jeżeli państwo nie zniesie wymogów wizowych wobec unijnych obywateli w ciągu 24 miesięcy od otrzymania notyfikacji, UE może zwiesić na 12 miesięcy zwolnienie obywateli tego państwa z obowiązku posiadania wiz. Mechanizm uruchamia Komisja Europejska poprzez przyjęcie projektu aktu delegowanego wymagającego zatwierdzenia przez Parlament Europejski i Radę.
KE zawiadomiła USA o braku wzajemności 12 kwietnia 2014 roku, powinna więc była podjąć działania przed 12 kwietnia 2016. Nie uczyniła tego, pomimo wielokrotnych apeli Parlamentu Europejskiego.
We wrześniu ubiegłego roku na spotkaniu z chicagowską Polonią Donald Trump zapowiedział zniesienie wiz dla Polaków w ciągu pierwszych dwóch tygodni swego urzędowania. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. Nie dość, że pzydent USA nie dotrzymał słowa, to jeszcze zaostrzył kłopotliwą procedurę wizową.
Bo w życie weszły nowe przepisy wprowadzające krótszy termin na odnowienie wizy bez konieczności rozmowy z konsulem. Dotychczas, osoby, które spełniły określone kryteria, m.in. przeszły procedurę skanowania dziesięciu odcisków palców, ubiegają się o wizę w tej samej kategorii i nie otrzymali wcześniej odmowy, były z niej zwolnione, jeśli nie minęło 48 miesięcy od wygaśnięcia poprzedniej wizy. Teraz okres ten wynosi tylko 12 miesięcy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki