NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy To on ujawnił skrywane tajemnice służb

To on ujawnił skrywane tajemnice służb

11.06.2013, godz. 02:00
To on ujawnił skrywane tajemnice służb
foto:

Oto człowiek, który stoi za ujawnieniem informacji o tajnych programach prowadzonych przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (National Security Agency - NSA). Jest nim Edward Snowden (29 l.) - były pracownik NSA oraz CIA. Mężczyzna, który pracował dla rządu USA pod pseudonimem Verax, sam się ujawnił i uciekł do Hongkongu. Ale władze USA, które wszczęły śledztwo w sprawie przecieku, zapowiedziały, że będą zabiegać o jego ekstradycję.

Jak donosi Fox News, "Verax" - co po łacinie znaczy "mówiący prawdę" - skontaktował się z reporterem "Washington Post" Bartonem Gellmanem na początku maja. "Jestem świadom tego, że poniosę konsekwencje swojego czynu, i ceną ujawnienia tych informacji będzie mój koniec... - napisał do dziennikarza.

Korespondencja między nimi trwała jakiś czas. W końcu Snowden przesłał tajne informacje na temat programu PRISM, polegającego na podsłuchiwaniu rozmów Amerykanów i śledzeniu aktywności na takich portalach, jak m.in. Microsoft, Facebook, Google. Poprosił reportera, by "Washington Post" opublikował je w ciągu 72 godzin. Ostrzegł go również, że publikacja wiąże się także z ryzykiem dla niego.

W tym samym mniej więcej czasie, kiedy Snowden kontaktował się z dziennikarzem "Washington Post", nawiązał również kontakt z Glennem Greenwaldem z "The Guardian", któremu również przekazał tajne informacje.

Snowden obecnie ukrywa się w Hongkongu. Niedaleko ambasady USA i oddziału CIA... Nie wyklucza, że poprosi o azyl na Islandii, ponieważ rząd tego kraju znany jest z zaangażowania na rzecz obrony wolności w internecie.

Właśnie z Hongkongu kontaktował się w niedzielę z Gellmanem. - Nic w moim życiu nie zapowiadało, że wydarzy się coś takiego... jestem szpiegiem przez całe moje dorosłe życie. Nie lubię znajdować się w centrum zainteresowania - napisał do dziennikarza "Washington Post".

Snowden pochodzi z Karoliny Północnej, skąd jego rodzina przeniosła się do Maryland, w pobliżu Fort Mead, gdzie mieści się siedziba NSA. Studiował informatykę, ale nie ukończył studiów. W 2003 r., w czasie wojny irackiej, zgłosił się do wojska, sądząc, że wojna służy wyzwoleniu Irakijczyków spod tyranii. Z powodu złamania obu kończyn podczas jednego z treningów nie trafił jednak do czynnej służby.

W niedzielę Departament Sprawiedliwości potwierdził, że wszczęto już śledztwo ws. przecieku prasowego. Prokuratura odmówiła jednak dalszych informacji; komentarzy w niedzielę odmówił również Biały Dom.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: