NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy To już 40 lat lotów do Nowego Jorku

To już 40 lat lotów do Nowego Jorku

17.04.2013, godz. 02:00
PLL LOT
foto:

40 lat minęło jak jeden dzień... Dokładnie 16 kwietnia minęły cztery dekady od pierwszego rejsowego lotu polskiego przewoźnika do Nowego Jorku. Pierwsze loty PLL LOT do Nowego Jorku były prawdziwym przełomem.

- Biorąc pod uwagę ówczesną sytuację polityczną Polski, początek operacji lotniczych do Stanów Zjednoczonych w 1973 roku należy uznać za przełomowy w relacjach Polski z Zachodem - komentuje Sebastian Mikosz, prezes LOT-u S.A. - Jesteśmy dumni z tak długiej tradycji tego cieszącego się największą popularnością wśród naszych pasażerów połączenia - dodaje.

Zgodnie z logiką i tradycją rejsy powinny nosić numer LO 001 na wylot z Warszawy i LO 002 na rejs powrotny z Nowego Jorku. LOT zdecydował jednak o zmianie na numerację 006 i 007. Jak głosi historia - wszystko za sprawą najsłynniejszego agenta świata, którego zekranizowane przygody właśnie w 1973 roku, po raz ósmy, miały pojawić się w kinach. Dodatkowo akcja filmu toczyła się w Nowym Jorku.

O tym że połączenie jest ciągle popularne, świadczą liczby. W 2012 r. LOT przewiózł na tej trasie blisko 105 tysięcy pasażerów (wzrost o 4 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem). Wypełnienie samolotów w okresie styczeń - grudzień 2012 wyniosło 88 proc., co daje wzrost o 6 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2011 roku.

- Przez ponad 26 lat mojego pobytu w NYC każdego roku latam do Polski i nie wyobrażam sobie, że mogłabym kupić bilet na inną linię. Nie lubię przesiadek. A tylko polski przewoźnik oferuje bezpośrednie loty nad Wisłę - powiedziała Danuta z Middle Village.

To, na co narzekają klienci, to dość częste odwołania lotów. Ostatni odwołany przelot wypadł dość nieszczęśliwie, bo... w przeddzień rocznicy.

Polskie Linie Lotnicze LOT to jedna z najstarszych linii lotniczych na świecie. Od 1929 roku PLL LOT łączą Polskę ze światem. Obecnie samoloty w barwach LOT-u latają do blisko 60 miast w Europie, Ameryce Północnej, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji. Wśród

pilotów LOT-u są mistrzowie Europy i świata we wszystkich dyscyplinach sportów lotniczych. Od 2003 roku LOT należy do sojuszu Star Alliance, którego członkowie oferują obecnie ponad 21 900 rejsów dziennie do 1329 portów lotniczych w 194 krajach.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: