NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy To będzie inwazja cykad!

To będzie inwazja cykad!

17.05.2013, godz. 02:30
cykady
foto:

Jeśli ktoś lubi romantyczne koncerty cykad, niech się szykuje. Już w maju czeka nas istna inwazja tych owadów. Cykady będzie słychać od Północnej Karoliny do Connecticut. I będą wyjątkowo głośne.

Jak podaje NBC News, owady żyją w ukryciu w ziemi, po czym w maj u masowo wychodzą na powierzchnię, rozmnażają się, składają jaja i giną. Zjawisku towarzyszy niezwykły koncert w wykonaniu samców. Te, które wyjdą teraz, są wyjątkowo hałaśliwe i rzadkie. Pokazują się bowiem na powierzchni raz na 17 lat. Kiedy więc ich rodzice składali jajeczka, Ameryką rządził jeszcze Bill Clinton.

- Po zapłodnieniu każda z samic składa około 600 jaj. Potem, po około sześciu tygodniach od wyjścia na powierzchnię, wszystkie owady giną i lasy milkną na kolejne 17 lat. W tym czasie larwy cykad pozostają około 20 cm pod ziemią, żywiąc się sokami korzeni drzew - powiedział John Cooley, naukowiec z University of Connecticut, który zgłębia życie cykad od 20 lat. - Cykady są  bezbronne. Jedyną obroną gatunku przed wyginięciem jest ich ogromna liczba. Na 100 metrach kwadratowych może przebywać podczas okresu godowego milion osobników

Cykady "17-letnie" są dużo głośniejsze od ich, dobrze nam znanych, corocznych kuzynów. Dźwięk, którymi kuszą swoje samice, często przekracza 100 decybeli! Słuchajmy więc tego koncertu, bowiem następny taki czeka nas za 17 lat.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: