NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Termin składania podań mija już 21 marca, a warto… Ćwierć miliona dolarów na stypendia od Unii

Termin składania podań mija już 21 marca, a warto… Ćwierć miliona dolarów na stypendia od Unii

07.03.2015, godz. 16:16
PSFUK
foto:

O tegorocznym programie stypendialnym rozmawiamy z Bożeną Kajewską-Pielarz, przewodniczącą Komitetu Stypendialnego Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

Jak co roku Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa prowadzi program stypendialny dla studentów szkół wyższych. Kto może się starać o wsparcie?
- Ubiegający się o stypendium Naszej Unii kandydaci muszą być członkami PSFCU na dzień 31 grudnia 2013 r., studentami szkoły wyższej ze średnią ocen (GPA) co najmniej 3.0. oraz kontynuować naukę w roku akademickim 2015/2016. Ale dobre stopnie to nie wszystko. Bardzo liczy się zaangażowanie w działalność społeczności polonijnej – w organizacjach polonijnych, polskich parafiach czy kołach polskich działających na uczelniach.

Co wchodzi w skład podania stypendialnego?
- Oprócz podania, studenci muszą dołączyć dwa obowiązkowe eseje napisane w języku angielskim. Eseje są bardzo istotną częścią podania i pomagają nam poznać osobowość kandydatów, ich sposób myślenia a także dojrzałość.

Proszę przybliżyć Czytelnikom proces rozpatrywania podań o stypendia.
-  Termin składania podań na stypendia dla studentów wyższych uczelni, zarówno na poziomie undergraduate, jak i graduate upływa 21 marca br. Rozpatrzy je komisja stypendialna, na którego czele stoi od kilku lat dr Katarzyna Kowalska. W jego skład wchodzą profesorowie wyższych uczelni, naukowcy i nauczyciele którzy jak zawsze wybiorą i nominują najlepszych. Każde podanie będzie rozpatrywane niezależnie przez trzy osoby z komisji, które wystawią własne oceny.

Wiemy, że Nasza Unia co roku przeznacza znaczącą kwotę na stypendia dla młodych ludzi, jakie fundusze przeznaczyliście Państwo w tym roku?
- Rada Dyrektorów PSFCU przeznaczyła na cały program stypendialny 250 tysięcy dolarów, to więcej niż w poprzednim roku. Te środki podzielone są na trzy autonomiczne programy: dla uczniów klas maturalnych (termin składania podań upłynął 31 stycznia br.), dla studentów uczelni wyższych oraz na program „Wschodząca Gwiazda” Naszej Unii. Ogłoszenie nazwisk laureatów odbędzie się w trakcie specjalnej uroczystości w czerwcu.

Proszę powiedzieć coś więcej o tym ostatnim…
- W zeszłym roku zainicjowaliśmy program „Wschodząca Gwiazda Naszej Unii”, w którym przyznajemy jedną nagrodę w wysokości 5 tys. dolarów. Stypendium to przyznawane jest za szczególne osiągnięcia kandydata w dziedzinie nauki, sportu, muzyki, sztuki, przywództwa lub szczególnego talentu, udokumentowanego na poziomie krajowym bądź międzynarodowym. W zeszłym roku nagrodziliśmy 18-letnirgo Michała Domagałę. To wspaniały chłopak wychowany na Greenpoincie, utalentowany pływak, obecnie uczący się i trenujący na University of South California. Mimo młodego wieku, Michał ma już wiele sukcesów: jako 16-latek został mistrzem USA juniorów w pływaniu na 200 m stylem dowolnym, pobił kilka rekordów juniorów USA i Polski. Mam nadzieję, że tegorocznym laureatem okaże się ktoś równie ambitny, pracowity i utalentowany.

Ile stypendiów przyznała do tej pory Nasza Unia?
- PSFCU przyznaje stypendia wyróżniającym się uczniom szkół średnich oraz studentom szkół wyższych na poziomie undergraduate i graduate po raz piętnasty. Od 2001 r. nagrodziliśmy już ponad 2,5 tys. młodych i ambitnych Członków Naszej Unii, przeznaczając na ten cel ponad 3 miliony. To grono laureatów powiększy się w tym roku o kolejne ponad dwieście osób. W ten sposób inwestycja Naszej Unii w młodych i ambitnych Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych będzie się powiększać.

Skąd można dowiedzieć się więcej o programie stypendialnym P-SFUK i gdzie można znaleźć formularz podania?
- Więcej informacji można uzyskać we wszystkich oddziałach Naszej Unii oraz na naszej stronie internetowej www.NaszaUnia.com. Proszę pamiętać, że naprawdę zostało już niewiele czasu: termin składania podań mija 21 marca. I proszę nie zapominać, że zawsze warto być Członkiem Naszej Unii.

Dziękujemy za rozmowę.

W razie pytań prosimy o kontakt z panią Kingą Gutowski scholarships@psfcu.net lub na telefon 973-808-3240 wew. 6247.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: