NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Tak policjant stał się zabójcą

Tak policjant stał się zabójcą

09.04.2015, godz. 00:00
napad, crime, napaść
napad, crime, napaść foto:

Znów Afroamerykanin zastrzelony przez stróża prawa. To wideo wstrząsnęło Ameryką! Na szokujących zdjęciach widać jak policjant wystrzeliwuje cały magazynek w kierunku uciekającego Afroamerykanina. Mężczyzna umiera na trawniku. Choć policjanta aresztowano z zarzutami zabójstwa, śmierć Waltera Scotta znów rozpaliła emocje coraz liczniejszych przeciwników brutalności policji.

Do zdarzenia doszło w sobotę w North Charleston w Karolinie Południowej, ale sprawa nabrała tempa po tym jak do mediów trafiło nagranie wykonane przez przypadkowego świadka. Widać na nim dokładnie cały przebieg zajścia – w tym to jak oficer Michael Slager (33 l.) oddaje osiem strzałów w plecy uciekającego Waltera Scotta (50 l.).

Jak do tego doszło? Według świadków, zanim doszło do oddania strzałów przez policjanta, Walter Scott został zatrzymany do kontroli drogowej. W samochodzie, którym się poruszał, nie świeciło się tylne światło. Mężczyzna zatrzymał swój pojazd, a policjant poprosił żeby wysiadł z auta. Według świadków, po kilku minutach między policjantem a kierowcą doszło do szarpaniny. Następnie mężczyzna wyrwał się funkcjonariuszowi i zaczął uciekać. Wtedy stróż prawa sięgnął po broń. Oddał osiem strzałów, jeden po drugim, z czego prawdopodobnie trzy kule trafiły w plecy mężczyzny, a jedna w serce.

Gdy ofiara upadła na trawę, policjant zbliżył się do mężczyzny i założył mu kajdanki.
We wtorek prokuratura postawiła policjantowi zarzut zabójstwa. Oficer trafił do aresztu. Michael Slager podczas przesłuchania w sądzie zeznał, że w momencie zdarzenia „był przerażony”, bo „mężczyzna zabrał mu w czasie szarpaniny paralizator”.
Tymczasem na nagraniu widać, jak policjant po oddaniu strzałów i założeniu kajdanek oddala się od poszkodowanego, podnosi z ziemi jakiś przedmiot – prawdopodobnie paralizator – i… kładzie go przy ciele postrzelonego mężczyzny!

Walter Scott osierocił czwórkę dzieci. Czemu uciekał jeszcze nie wiadomo. Wiadomo, że był w przeszłości aresztowany dziesięć razy, w tym raz - prawie 30 lat temu - za włamanie. Jego późniejsze problemy z prawem wynikały z czasowego niepłacenia alimentów.
W North Charleston, mieście w którym doszło do strzelaniny, żyje 100 tys. mieszkańców. Czarnoskórzy obywatele stanowią 47 proc., a biali 37 procent społeczności. Dochodzenie w sprawie prowadzi South Carolina Law Enforcement Division oraz Department of Justice i FBI. Jeżeli policjant zostanie skazany, grozi mu kara śmierci lub 30 lat więzienia.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: