NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy SZOK! Benzyna tańsza od mleka!

SZOK! Benzyna tańsza od mleka!

06.11.2014, godz. 00:00
benzyna
foto:

To naprawdę nie żarty - średnia cena mleka w USA jest wyższa od średniej ceny benzyny. Tak wynika z najnowszego raportu konsumenckiego przygotowanego wspólnie z Oil Price Information Service i AAA.

Jak podaje Tom Kloza z Oil Price Information Service, ostatniego dnia października średnia amerykańska za galon bezołowiowej spadła o 33 centy i wynosiła 3 dol. Tendencja spadkowa ciągle się utrzymuje i obecnie średnia cena utrzymuje się na poziomie $2.995, co oznacza, że na poszczególnych stacjach może być dużo niższa.

– To, co się dzieje, jest wręcz zaskakujące. Kiedy cztery lata temu średnia krajowa cena benzyny przekroczyła 3 dol. kierowcy nie wierzyli, że kiedykolwiek spadnie poniżej tego poziomu – mówi Kloza. – Co więcej, według wstępnych analiz średnia 2015 będzie jeszcze niższa. Tak więc galon benzyny jest tańszy niż mleko – dodaje.

I faktycznie. Według danych Bureau of Labor Statistic z końca września (ostatnie dostępne dane - red.) średnia cena krajowa za galon mleka wynosiła w październiku $3.73.

Ale nie tylko mleko jest droższe, bo i woda również. Dla przykładu za zgrzewkę 12 półtoralitrowych butelek wody Evian trzeba zapłacić średnio 38.99 dol., czyli za galon $8.20. Jak przekłada się spadek ceny benzyny na domowe budżety Amerykanów? Otóż przeciętna rodzina przy obecnej stawce zaoszczędzi średnio 50 dol. miesięcznie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: