NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Święto Konstytucji w Konsulacie. Czym Polska bogata…

Święto Konstytucji w Konsulacie. Czym Polska bogata…

07.05.2015, godz. 00:00
Konsulat Generalny
foto:

Pyszne polskie jedzenie, ale w lekkim wydaniu, nasza muzyka i XVII-wieczne ryciny… Tak celebrowano we wtorek wieczorem w Konsulacie Genaralnym w Nowym Jorku rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Jak co roku, zaproszono przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, oficjeli oraz liderów Polonii nowojorskiej.
Uroczyste spotkanie rozpoczęła Urszula Gacek - konsul generalny RP . W krótkim powitaniu podkreśliła historyczną wagę polskiej konstytucji, drugiej w świecie – po amerykańskiej. Mówiła też o promocji nowoczesnego wizerunku Polski.
Częścią jej planu była demonstracja sztuki kulinarnej zaproszonego specjalnie z Polski kucharza Witka Iwańskiego, zastępcy szefa restauracji Aruana (Hotel Narvil Conference & Spa w Serocku), który zaproponował nową formułę – dań wywodzących się z kuchni polskiej ale lekkich, wykwintnych i cieszących także oko.
Krótki koncert dał duet młodych muzyków – pianistka z Polski Radosława Jasik i towarzyszący jej flecista Denis Savelyev. Wystawiono też wartościowe ryciny włoskiego mistrza Stefano Della Bella, przedstawiające wjazd w 1633 roku do Rzymu polskiego posła Jerzego Ossolińskiego. Prace te właściciele, państwo Teresa i Witold Sulimirscy, postanowili przekazać Zakonowi Maltańskiemu w Polsce.
Wśród gości nie zabrakło oficjeli i sław z Polski, jak reżyser Juliusz Machulski z żoną. Niespodziewanie pojawiła się, przebywająca akurat z wizytą w Nowym Jorku, była Konsul Generalna RP w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka.
(JL)

Na zdjęciach:
Konsul Generalna Urszula Gacek wita gości
Fot. Jan Latus

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: