NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Straszy Amerykę Polakami

Straszy Amerykę Polakami

02.06.2013, godz. 02:00
USA, zielona karta
foto:

USA nie powinny rozszerzać programu bezwizowego - uważa Steven Camarota z Center for Immigration Studies Steven Camarota, dyrektor waszyngtońskiego Center for Immigration Studies, uważa, że dopóki nie powstanie skuteczny system monitorowania osób wjeżdżających i wyjeżdżających z USA, nie należy rozszerzać programu o ruchu bezwizowym o nowe kraje takie jak Polska. Grozi to bowiem wzrostem napływu nielegalnych imigrantów - uważa ekspert ds. imigracji.

Camarot ocenił, że 40 proc. z szacowanych na 11 mln nielegalnych imigrantów w Stanach Zjednoczonych przyjechało do USA legalnie na czasowych wizach, ale nigdy nie wróciło do domu. Liczbę nielegalnie przebywających w USA Polaków oszacował na bardzo niewielką - około 5 tys.

- Dopóki nie będziemy mieli systemu, który pozwoli nam na monitorowanie wszystkich osób, nie tylko kiedy wjeżdżają, lecz także kiedy wyjeżdżają z USA, co pozwoli nam ustalić, kto za długo pozostaje w kraju, nie powinniśmy rozszerzać programu o ruchu bezwizowym (Visa Waiver Program) o nowe państwa, w tym o Polskę - powiedział Camarota.

Ekspert podkreślił, że jest przeciwnikiem nie tylko rozszerzenia VWP, lecz także projektu całościowej ustawy imigracyjnej, która jest przedmiotem prac w Kongresie. Ta ustawa z jednej strony ma wytyczyć drogę do uzyskania obywatelstwa dla nielegalnych imigrantów w USA,

a z drugiej zreformować system legalnej imigracji, uzależniając go od kwalifikacji ludzi i potrzeb amerykańskiego rynku.

W liczącym blisko 1000 stron projekcie ustawy znalazły się też zapisy, które tak zmieniają kryteria przystąpienia do VWP, że mogłaby do niego wejść Polska. Na szczęście innego zdania niż on jest wielu polityków i wpływowych amerykańskich przedsiębiorców. Zgłoszony przez ponadpartyjną grupę senatorów projekt ustawy imigracyjnej został w maju przyjęty znaczną większością głosów przez senacką komisję wymiaru sprawiedliwości. Nie było wówczas zastrzeżeń ani poprawek do zapisów o VWP. Na forum całego Senatu projekt trafi najpewniej około 10 czerwca.

None

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: