NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Stolica USA da prawa jazdy nielegalnym imigrantom 

Stolica USA da prawa jazdy nielegalnym imigrantom 

04.05.2013, godz. 02:00
usa
foto:

Barack Obama (51 l.) chce zadowolić imigrantów w całej Ameryce, a burmistrz stolicy - czyli Waszyngtonu DC -  Vincent C. Gray (71 l.) idzie na rękę nielagalnym w swoim mieście. Przedstawił on w radzie miejskiej ustawę, zgodnie z którą nielegalni imigranci będą mogli  uzyskać prawo jazdy - donosi  "Washington Post".

Jak wiadomo - wydawane przez stanowe wydziały komunikacji (Department of Motor Vehicles) - prawa jazdy są jedynym dokumentem tożsamości w Stanach (poza paszportem, ale te wbrew pozorom mało kto posiada, nie wspominając już o tym, że na co dzień się z nim nie porusza - przyp. red.). Prawko nie tylko pozwala prowadzić samochód, lecz także funkcjonować w życiu codziennym  - począwszy od otwierania kont w banku, a na wejściach na pokład lokalnych samolotów skończywszy. Dlatego też jest to dokument na wagę złota.

Po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku wprowadzono jednak ostre restrykcje, które spowodowały, że dokument ten stał się niedostepny dla osób przebywających w USA nielegalnie. Jednym z wymogów uzyskania prawka jest posiadanie numeru Social Security, dostępnego tylko dla osób z uregulowanym statusem. Dlatego też wielu imigrantów zaczęło - mniej lub bardziej legalnie - załatwiać sobie prawka w nielicznych stanach, które nie wprowadziły wszystkich obsotrzeń. Ale na szczęście władze co niektórych stanów - zdając sobie sprawę z faktu, że tak naprawdę chodzi o bezpieczeństwo na drogach i o to, by dana osoba miała ID - zaczęły zmieniać lokalne prawa, idąc nielegalnym imigrantom na rękę.

Teraz dołączy do nich stolica - administracyjnie traktowana jako niezależny stan. Według propozycji burmistrza nielegalni imigranci, którzy udowodnią, że mają adres zamieszkania w DC, będą mogli składać dokumenty o prawa jazdy. Dokument ma się nieco różnić od normalnego prawka, ale byłby uznawany jako ID oraz dokument upoważniający do poruszania się po drogach oraz pozwalający na zarejestrowanie samochodu.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: