NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Staten Island Ferry płatny?

Staten Island Ferry płatny?

26.09.2014, godz. 00:00
Staten Island Ferry
foto:

To niezbyt dobra wiadomość dla tysięcy nowojorczyków. A zwłaszcza tych, których często odwiedza rodzina i goście z daleka, na przykład z Polski. Prezydent Staten Island chce, by prom dowożący mieszkańców metropolii pomiędzy wyspą a Manhattanem był płatny. W ten sposób budżet dzielnicy wzbogaciłby się o miliony dolarów.

Obecnie podróż Staten Island Ferry jest bezpłatna. Uznano bowiem, że wystarczające jest to, że nowojorczycy płacą za przejazd komunikacją miejską na Manhattanie i potem pociągami na Staten Island. Wiec sama przeprawa przez wodę – od jednego środka komunikacji do drugiego - może być bezpłatna. „Wtajemniczeni” jednak często korzystają z tego i zabierają na darmowe wycieczki swoich gości. Nie ma co się dziwić, bo widok z promu na Statuę Wolności i panoramę Manhattanu jest naprawdę wspaniały.

Do tej pory nikomu to nie przeszkadzało, ale teraz James Oddo, prezydent Staten Island, wpadł na pomysł, że należałoby pobierać opłaty od turystów – tzw. Tourist Only Fee. Ale definicja turysty byłaby dość szeroka. Oddo chce, by opłata w wysokości 4 dol. w obie strony – bo taką proponuje – była pobierana od każdej osoby, która wsiada na prom a nie jest rezydentem Staten Island lub tam nie pracuje.

Na zlecenie prezydenta dzielnicy wyliczono, że tylko w pierwszym roku dzięki temu do kasy wpłynęłoby 3.2 mln dol., a przez 15 lat ponad 35 milionów.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: