NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Stanowy senat chce zakazać burmistrzowi ochrony imigrantów. Wydadzą dane posiadaczy Karty Nowojorczyka?

Stanowy senat chce zakazać burmistrzowi ochrony imigrantów. Wydadzą dane posiadaczy Karty Nowojorczyka?

31.01.2017, godz. 00:00
IDNYC, Karta Nowojorczyka
IDNYC, Karta Nowojorczyka foto:

Kontrolowany przez Partię Republikańską stanowy senat w Albany pracuje nad ustawą, która może narazić wielu imigrantów na problemy.  Przygotowuje tam projekt prawny, który zakaże burmistrzowi Billowi de Blasio (56 l.) niszczenia danych osobowych osób, które wyrobiły sobie miejskie ID, tzw. Kartę Nowojorczyka.

Zaraz po tym, jak prezydent Donald Trump (71 l.) zapowiedział swoje imigracyjne rewolucje, które wprowadza teraz w życie, burmistrz Bill de Blasio powiedział, że nie wyda federalnym władzom imigracyjnym żadnego nowojorczyka, bez względu na jego status, nie będzie współpracować z ICE i zleci zniszczenie danych wszystkich osób, które wyrobiły sobie IDNYC. Są wśród nich nowojorczycy, którzy po  prostu chcieli na przykład skorzystać z szeregu benefitów i zniżek do muzeów jakie daje, i oni nie mają się czymkolwiek przejmować. Ale ponad połowa z 900 tysięcy posiadaczy Karty Nowojorczyka to nieudokumentowani imigranci, którzy wyrobili sobie to ID, bo – z uwagi na brak statusu imigracyjnego – nie mogli tego zrobić w Motor Vehicle. I oni mogą mieć powody do obaw, bowiem ich dane w rękach władz imigracyjnych mogą narazić ich na bardzo duże kłopoty. Burmistrz chciał ich ochronić, i ciągle to podkreśla, ale senatorzy w Albany chcą mu w tym przeszkodzić. Proponowana przez nich ustawa nakładałaby na władze NYC nakaz przekazania wszystkich danych Departamentowi Bezpieczeństwa Kraju (DHS) pod groźba poważnych kar finansowych.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: