NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Specjalne warsztaty i wyjątkowe wydarzenia już w maju. Marta „bierze” Greenpoint...

Specjalne warsztaty i wyjątkowe wydarzenia już w maju. Marta „bierze” Greenpoint...

27.04.2014, godz. 18:32
Marta Pawlaczek
foto:

Marta Pawlaczek „bierze w swoje ręce Greenpoint” i jak zapowiada, już w przyszłym miesiącu dzielnica zmieni się nie do poznania. Polka rok temu przeprowadziła się do NYC, a wcześniej pracowała w fundacji Culture Shock w Warszawie, realizując i koordynując różnego typu wydarzenia kulturalne i artystyczne.

– Trafiłam do biblioteki na Greenpoincie i zaczęłam jako wolontariusze organizować spotkania Greenpoint 50 +, spotkania dyskusyjne dla starszych Polaków, mieszkających na Greenpoincie – mówi. – W czasie tych spotkań spotkałam się z wieloma głosami, jakoby charakter Greenpointu bardzo się zmieniał, że coraz mniej Polaków mieszka w tej dzielnicy... Pomyślałam, że mogę wykorzystać doświadczenie w pracy w organizacjach pozarządowych oraz działaniach edukacyjnych, kulturalnych, żeby stworzyć program dla Greenpointu, który uwzględni osoby polskiego pochodzenia i innych mieszkańców zainteresowanych polską historią i kulturą. Z fundacją Culture Shock, której jestem wiceprezeską, wysłaliśmy ofertę o dotację z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą.”, którą udało się pozyskać. Bardzo ważną rolę w całości odgrywa Biblioteka Brooklyńska na Greenpoincie. Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach programu są bezpłatne.
Program „Greenpoint. Przemiany” będzie obejmował warsztaty, koncerty, projekcje filmowe oraz akcje sąsiedzkie...
Agnieszka Granatowska, foto arch.


Prowadzący warsztaty:

Marta Pawlaczek („Międzypokoleniowy Greenpoint”) – absolwentka dziennikarstwa, filozofii oraz kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Od lutego 2013 na stałe mieszkająca w Nowym Jorku.

Katarzyna Fiorita („Międzypokoleniowy Greenpoint”) – właścicielka gabinetu rozwojowego Pracownia Focusingu na Wiliamsburgu, autorka warsztatów dla Polonii nowojorskiej „Asertywność - siła, która nie rani”, „Pokochaj Siebie” oraz „Mapa marzeń”.

Izabela Barry („Znani i nieznani emigranci”) – specjalistka w dziedzinie programów i literatury dla dorosłych w Brooklyn Public Library, oddział na Greenpoincie. Adiunkt w College of Staten Island, CUNY.

Magdalena Mazurek-Nuovo („Rusz pionkiem historii”) – absolwentka filologii polskiej oraz podyplomowych studiów kwalifikacyjnych w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego. Przez ostatnie siedem lat pracowała w Fundacji Kościuszkowskiej jako dyrektor ds. kultury.

Marzena Maksym („Fotokolaże”) – socjolog, stypendystka programu Erasmus na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie.

Jessica Garand (koordynacja serii koncertów kameralnych) – absolwentka Juilliard School of Music w Nowym Jorku oraz McGill University w Kanadzie w klasie skrzypiec i altówki.

Dorota Piotrowska („Historia polskiego jazzu”) – absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, filologii romańskiej. Po ukończeniu tych studiów wstąpiła do Conservatorium van Amsterdam.

Błażej Sendzielski („Greenpoint w obiektywie”) – fotograf, fotoreporter. Przez ostatnie lata pracował m.in. dla agencji informacyjnych.

autor: Agnieszka Granatowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: