NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Specjalna rezolucja przyjęta także w Senacie USA. Polonia oddaje hołd Powstańcom Warszawskim

Specjalna rezolucja przyjęta także w Senacie USA. Polonia oddaje hołd Powstańcom Warszawskim

01.08.2014, godz. 00:00
Powstanie Warszawskie
foto:

Pamięć o wydarzeniach zapoczątkowanych 1 sierpnia 1944 roku, a nade wszystko ludziach, którzy brali w nich udział, przetrwała na emigracji i nigdy nie przeminie. W rocznicę Powstania Warszawskiego nowojorska Polonia odda hołd walczącym o wolność. W całej metropolii odbędą się uroczystości upamiętniające ten heroiczny zryw.  Również Senat USA odniósł się do wielkiej rocznicy...

W specjalnej rezolucji senatorowie określili Powstanie mianem symbolu heroizmu. Inicjatorką projektu była senator polskiego pochodzenia Barbara Mikulski, która reprezentuje stan Maryland. – Moje polskie dziedzictwo dało mi tożsamość oraz wartości, dzięki którym jestem senatorem wierzącym w wolność, w człowieka oraz w potrzebę prawdy – stwierdziła Mikulski.

W metropolii nowojorskiej pierwsze uroczystości odbywają się w piątek. O godzinie 11:00 hołd powstańcom oddadzą polonijni seniorzy z klubu Krakus w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie. Tego samego dnia w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej (o godzinie 19:00) odbędzie się pokaz filmu „Miasto Ruin” w reż. Daniela Nenowa. Dodatkowo pokazana zostanie wystawa pod tytułem „Walka o Wolność. Powstanie Warszawskie 1944” przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Również w piątek o godzinie 19:00 - uroczysta msza święta w Katedrze Świętego Patryka na Manhattanie (nabożeństwo odprawione będzie w języku polskim).

W niedzielę, 3 sierpnia - o godz. 12.00 w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie zaplanowano uroczystą Mszę św. Tego samego dnia będzie miało miejsce odsłonięcie muralu upamiętniającego Powstanie Warszawskie, wykonanego przez malarza Rafała Pisarczyka na jednej ze ścian Polskiego Domu Narodowego „Warsaw” na Greenpoincie (na zdjęciu). Organizatorem tego wydarzenia jest nowojorski oddział Pangea Network oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Odsłonięcie w niedzielę, 3 sierpnia br. o godz. 5.00 pm.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: