NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Sondaże przedwyborcze niepomyślne dla demokratki, coraz lepsze dla republikanina. Trump coraz mocniejszy, Hillary słabsza

Sondaże przedwyborcze niepomyślne dla demokratki, coraz lepsze dla republikanina. Trump coraz mocniejszy, Hillary słabsza

12.09.2015, godz. 00:00
Waszyngton DC.
foto:

Republikanin Donald Trump ma powody do radości, czego nie można powiedzieć o demokratce Hillary Clinton. Miliarder jest coraz bardziej popularny, podczas gdy była sekretarz stanu traci zwolenników i jej notowania spadają w stosunku do senatora Berniego Sandersa, rywala w prezydenckich prawyborach Partii Demokratycznej.

Jak wynika z najnowszego sondażu CNN/ORC Trump znowu zwiększył swą przewagę nad pozostałymi 16 kandydatami w wyścigu o nominację z ramienia Partii Republikańskiej. Głos na niego chce oddać 32 proc. republikańskich wyborców. To o 8 punktów procentowych więcej niż w w sierpniu i prawie trzy razy więcej niż w czerwcu, gdy Trump ogłosił, że startuje w wyborach. Za miliarderem w sondażu uplasował się neurochirurg, Afroamerykanin Ben Carson (19 proc. poparcia). Na trzecim miejscu jest były gubernator Florydy Jeb Bush – może liczyć obecnie na 9 proc. poparcia.
A demokratka Hillary Clinton, postrzegana jeszcze niedawno jako faworytka do prezydenckiej nominacji swojej partii, traci poparcie. Według sondażu Quinnipiac University Hillary przegrywa z Sandersem w kluczowym dla wyniku prawyborów stanie New Hampshire. Straciła również przewagę w Iowa, gdzie 1 lutego rozpoczną się prawybory. Tam 40 proc. demokratycznego elektoratu chce głosować na nią, a 41 proc. na rywala.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: