NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Słońce znów zaprowadzi do tunelu... Cudowne widoki na Manhattanie

Słońce znów zaprowadzi do tunelu... Cudowne widoki na Manhattanie

31.05.2014, godz. 19:57
manhattan
foto:

Taki widok można podziwiać w Nowym Jorku tylko dwa razy do roku. W piątek mieszkańcy metropolii cieszyli oczy magicznym zachodem słońca, które kończyło swoją dzienną wędrówkę między manhattańskimi wieżowcami.

Podczas Manhattanhenge – bo tak nazywa się to zjawisko – promienie słońca pokrywają się ze wschodnio-zachodnimi ulicami Manhattanu. Stojąc na najdalej wysuniętym na wschód odcinku ulicy i spoglądając na zachód, widzimy chowające się słońce. Mamy wtedy wrażenie, jakbyśmy byli w tunelu magicznego światła.


Podobne zjawiska można podziwiać pod koniec maja, a później zazwyczaj 12 lub 13 lipca (czyli w czasie przesilenia letniego). W piątek zjawisko rozpoczynało się o 8.18 wieczorem i najlepszy widok był na 14th, 23rd, 34th, 42nd i 57 St. Dla tych, którzy nie mieli okazji tego zobaczyć, następna szansa będzie 12 lipca.


Ten magiczny zachód słońca został nazwany Manhattanhenge w 2002 roku przez pracującego w Muzeum Historii Naturalnej astrofizyka, Neila deGrasse Tysona. Dlaczego? Bo wrażenia miał podobne, kiedy oglądał zachód słońca w czasie przesilenia w Stonehenge.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: