NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Sławek Platta - „Szklana pułapka”

Sławek Platta - „Szklana pułapka”

07.08.2015, godz. 14:42
Sławek Platta
foto:

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker's Compensation.

„Szklana pułapka”

Sprawy dotyczące wypadków budowlanych bywają niezwykle skomplikowane – szczególnie w procesie sądowym. Czasami o wygranej decydują detale oraz sprawny umysł i doświadczenie prawnika, który potrafi je dostrzec. Tak było również w sprawie dotyczącej wypadku pracownika, który doznał obrażeń kiedy zdejmował lustro z sufitu kabiny prysznicowej w łazience apartamentu. Mężczyzna zeznał, że podczas zdejmowania lustra stał na rozkładanej drabinie, o wysokości sześciu stóp, którą wcześniej ustawił przed zamkniętą kabiną prysznicową. Jego pomocnik stał wewnątrz kabiny, pod samym lustrem. Podczas zdejmowania, lustro niespodziewanie obluzowało się i pracownik musiał rękoma utrzymać cały jego ciężar, aby nie spadło na jego pomocnika. Próbując utrzymać balans, pracownik wygiął się do przodu, nad drzwiami kabiny. Pomimo, że drabina chwiała się już w momencie gdy pracownik próbował utrzymać lustro, to stracił on równowagę i spadł do tyłu dopiero w momencie gdy lustro roztrzaskało się o marmurowe ściany kabiny. W związku z zaistniałym wypadkiem, poszkodowany wniósł pozew przeciwko właścicielowi apartamentu o odszkodowanie za doznane  obrażenia, zarzucając mu naruszenie Prawa Pracy.

Sprawa trafiła na salę sądową. Przed zakończeniem procesu, sędzia przekazał ławnikom instrukcje o następującej treści: „Jeżeli uznacie, że drabina, na której stał poszkodowany była bezpieczna oraz właściwie użytkowana i ustawiona, orzekniecie na korzyść pozwanego. Jeżeli natomiast uznacie, że drabina była niewłasciwa i to było przyczyną wypadku, orzekniecie na korzyść poszkodowanego”. Na podstawie udzielonych instrukcji ława przysięgłych uznała, że pozwany naruszył przepis Prawa Pracy, ale to naruszenie nie było bezpośrednią przyczyną wypadku – efektywnie orzekając o braku winy pozwanych. Poszkodowany wniósł o uchylenie werdyktu ławników, lecz sędzia oddalił jego wniosek. Prawnik poszkodowanego zauważył jednak nieprawidłowości w instrukcjach jakie otrzymali ławnicy i wniósł apelację.

Rozpatrując apelację, Drugi Departament Sądu Apelacyjnego (stanowiący prawo dla Brooklyn i Queens) wyjaśnił, że sędzia może uznać decyzję ławników za bezpodstawną i ją uchylić tylko i wyłącznie jeżeli na podstawie dowodów przedstawionych podczas procesu nie można było racjonalnie dojść do takiej decyzji. W związku z powyższą zasadą, Sędziowie Apelacyjni stwierdzili, że nie można uznać, że ławnicy całkowicie błędnie i bezpodstawnie zdecydowali, że bezpośrednią przyczyną wypadku nie była wadliwa drabina. Biorąc pod uwagę to, że poszkodowany zeznał, że spadł dopiero po tym jak lustro uderzyło o marmurowe ściany kabiny prysznicowej, ławnicy mogli uznać, że niestabilna drabina nie była przyczyną wypadku.

Jednakże, Sędziowie Apelacyjni Drugiego Departamentu orzekli, że sędzia błędnie poinstruował ławników w kwestii naruszenia tego przepisu Prawa Pracy (§ 240 (1)). Sędziowie zauważyli, że ten przepis dotyczy również spadających przedmiotów, w tym przypadku lustra. Sędziowie Apelacyjni zwrócili uwagę, że pozwany jest także odpowiedzialny gdy spadającym przedmiotem, który zranił poszkodowanego był ciężar, który wymagał zabezpieczenia podczas wykonywania danej czynności.

Sędziowie przypomnieli, że poszkodowany wskazał wcześniej, że przyczyną jego wypadku nie była jedynie niestabilna drabina, ale również niezabezpieczone lustro, pod którego ciężarem spadł na ziemię. Sędziowie uznali że ze względu na to, że usunięcie lustra było częścią projektu, oraz biorąc pod uwagę jego położenie oraz brak jakichkolwiek środków zabezpieczających przed ewidentnym ryzykiem doznania obrażeń, istniały sporne okoliczności faktyczne co do tego, czy lustro powinno było zostać zabezpieczone na czas zdejmowania. W związku z tym, Sędziowie Apelacyjni orzekli, że sędzia popełnił błąd przy udzieleniu instrukcji ławnikom, ponieważ nie uwzględnił w nich kwestii dotyczących zabezpieczenia lustra.

W związku z powyższym, Drugi Departament Sądu Apelacyjnego zmienił decyzję sędziego pierwszej instancji i zarządził, że sprawa zostanie ponownie rozpatrzona w nowym procesie.

Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku, lub znają kogoś kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem swp@plattalaw.com, lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Możecie Państwo również zadać nam pytania bezpośrednio na stronie internetowej (www.plattalaw.com) używając emaila lub czatu który jest dostępny dla Państwa 24 godziny na dobę. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku.

Na naszej stronie internetowej mogą Państwo (po lewej jej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru akt sądowych (index number) swojej sprawy w istniejące tam pole. Ta część strony jest skonfigurowana bezpośrednio z oficjalnym systemem sądowym stanu Nowy Jork, dzięki czemu wiadomości jakie uzyskają tam Państwo na temat swoich spraw są oficjalnymi danymi sądowymi. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy w tym systemie, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: