Sławek Platta - prawnik radzi

2015-07-24 21:20

Sławek Platta jest zarządzającym partnerem w kancelarii The Platta Law Firm, która mieści się niedaleko Wall Street na dolnym Manhattanie. Pan Sławek ukończył studia prawnicze w Polsce (tytuł magistra prawa kanonicznego oraz cywilnego), jak również zdobył tytuł magistra prawa ze specjalnością prawa porównawczego na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie. Kancelaria zajmuje się głównie wypadkami budowlanymi ale również sprawami cywilnymi jak i Worker’s Compensation.

„Niefortunne zmiażdżenie”

 

Czy nasz kolega z pracy może również przyczynić się do powstania wypadku na budowie? Okazuje się, że tak – mimo, że z pewnością nie celowo. Tak stało się właśnie w przypadku pewnego mężczyzny, który doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu gdy wraz z innymi współpracownikami wymieniał chodnik przed szkołą publiczną na Brooklynie. Pracownik ten przbyijał kawałek deski do sąsiedniego drzewa, dzięki czemu wokół niego można było wylać cement na nowy chodnik. W momencie gdy mężczyzna podniósł młot, jego kolega, który cofał koparką, przejechał jego lewą stopę. Poszkodowany pozwał generalnego wykonawcę i Miasto Nowy Jork o odszkodowanie za doznane obrażenia. W odpowiedzi, prawnicy pozwanego złożyli wniosek o oddalenie pozwu. Sędzia pierwszej instancji przychylił się do ich wniosku i oddalił pozew, w związku z czym poszkodowany wniósł apelację.

 

Rozpatrując apelację, Drugi Departament Sądu Apelacyjnego (stanowiący prawo dla Brooklyn i Queens) wyjaśnił, że Prawo Pracy (przepis § 241 (6)) nakłada na właścicieli i generalnych wykonawców bezwzględny obowiązek zapewnienia pracownikom właściwych środków ochronnych i bezpiecznych warunków podczas wykonywania pracy na budowie, wykopach i rozbiórce. Sędziowie Apelacyjni wskazali, że poszkodowany musi udowodnić, że pozwany naruszył szczegółowy, a nie ogólny przepis bezpieczeństwa. W związku z tym, że ten przepis Prawa Pracy nakłada bezpośredni prawny obowiązek na właściciela i generalnego wykonawcę, poszkodowany aby wygrać proces nie musi udowadnić, że pozwani nadzorowali lub kontrolowali teren budowy.

 

Sędziowie Apelacyjni orzekli, że sędzia niższej instancji błędnie oddalił pozew w zakresie zarzutu naruszenia Prawa Pracy (§ 241 (6)) oraz wynikającego z niego pogwałcenia Kodeksu Przemysłowego (12 NYCRR) § 23-9.5 (g)). W uzasadnieniu decyzji Sędziowie Apelacyjni wyjaśnili, że wskazany przez poszkodowanego przepis bezpieczeństwa miał zastosowanie w tej sprawie. Zgodnie z jego treścią, każda koparka elektryczna musi być wyposażona w atestowane urządzenie ostrzegawcze, które podczas cofania wydaje dźwięki ostrzegające innych pracowników. Sędziowie Apelacyjni uznali, że prawnicy pozwanego nie wykazali, aby koparka ich klienta była wyposażona w taki element ostrzegawczy lub nie cofała do tyłu w momencie zdarzenia.

 

Drugi Departament, orzekł również, że sędzia błędnie oddalił pozew w zakresie naruszenia jeszcze innego przepisu Kodeksu Przemysłowego (12 NYCRR) § 23-9.2 (a)), który nakazuje, aby defekt lub niebezpieczny stan urządzania elektrycznego został naprawiony lub zmieniony zaraz po jego wykryciu. Prawnicy pozwanego stali na stanowisku, że poszkodowany zbyt późno powołał się na ten przepis w trakcie procesu, ale Sędziowie Apelacyjni nie zgodzili się z tą tezą.

 

Co więcej, Sędziowie Apelacyjni orzekli, że sędzia również niesłusznie oddalił pozew przeciwko generalnemu wykonawcy w zakresie zarzutu naruszenia Prawa Pracy (§ 200). Sędziowie wyjaśnili, że jeżeli pozwany daje pracownikowi do użytkowania wadliwe lub niebezpieczne urządzenie, które następnie staje się przyczyną wypadku, to pozwany we wniosku o oddalenie pozwu musi wykazać,  że nie wiedział o wadzie lub niebezpieczeństwie, ani nie był sprawcą powstania defektu. Sędziowie uznali, że w tej sprawie prawnicy pozwanego nie wykazali, że ich klient nie stworzył zagrożenia lub nie wiedział, że koparka nie miała sprawnego alarmu cofania.

 

W związku z powyższym, Drugi Departament Sądu Apelacyjnego zmienił decyzję sędziego pierwszej instancji i w całości przywrócił pozew.

 

Jeśli Państwo sami stali się ofiarą wypadku, lub znają kogoś kto ma problem ze swoim wypadkiem, to zapraszamy do bezpłatnej konsultacji prawnej pod numerem telefonu 212-514-5100 (biuro) 646-932-6656 (moja komórka), emailowo pod adresem [email protected], lub w czasie osobistego spotkania w naszej kancelarii na dolnym Manhattanie. Możecie Państwo również zadać nam pytania bezpośrednio na stronie internetowej (www.plattalaw.com) używając emaila lub czatu który jest dostępny dla Państwa 24 godziny na dobę. Zawsze udzielimy Państwu bezpłatnej porady w każdym wypadku.

Na naszej stronie internetowej mogą Państwo (po lewej jej stronie) sami sprawdzić status swojej sprawy sądowej (prowadzonej nawet przez inną kancelarię), po wpisaniu numeru akt sądowych (index number) swojej sprawy w istniejące tam pole. Ta część strony jest skonfigurowana bezpośrednio z oficjalnym systemem sądowym stanu Nowy Jork, dzięki czemu wiadomości jakie uzyskają tam Państwo na temat swoich spraw są oficjalnymi danymi sądowymi. Gdyby z jakiegokolwiek technicznego powodu nie udało się Państwu odnaleźć swojej sprawy w tym systemie, to z przyjemnością pomożemy ją odnaleźć telefonicznie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki